Někomu je jedno, jestli je zrovna teplo, zima, nebo se schyluje k dešti. Je ale spousta vnímavých lidí, kteří každou blížící se změnu počasí pociťují.
Citlivost na změny počasí existuje a říká se jí meteosenzitivita – v zásadě jde o poruchu adaptace na změny počasí.
Vysoký krevní tlak versus počasí
Lidé s onemocněním srdce a cév by měli vliv počasí brát vážně, zvlášť pokud patří mezi takzvané meteosenzitivní jedince. Často se objevují mýty, že na krevní tlak má vliv především teplota vzduchu, tak to ale není.
Horší je to s nárazovými přechody z tepla do zimy, například v zimě nebo při saunování. Zdravý organismus tyto změny zvládne bez problémů, ale jim to může způsobit potíže.
Poraďte se s lékařem
Pokud se vás meteosenzitivita týká, konzultujte to se svým lékařem, ten by měl o zvýšeném vlivu počasí na zdraví svého pacienta vždy vědět. Na změny teplot jsou citlivější lidé fyzicky méně výkonní, se sedavým způsobem života.
Kdo trpí?
Lidé s vysokým krevním tlakem mají v zimě a při prudším ochlazení potíže. Postihuje je dušnost, bolest na hrudi, kašel, zahlenění nebo bušení srdce. Také mají prokazatelně více kardiovaskulárních příhod.
V létě jim může pokles tlaku naopak způsobit nevolnost, pocení, mžitky před očima až ztrátu vědomí, zvláště pokud užívají léky na vysoký tlak. Pak je dobré doplnit tekutiny a minerály.
Meteosenzitivita trápí také ty, kteří mají více psychických problémů, jako jsou například úzkosti a deprese.