Svojanov
Krásný hrad Svojanov je jedním z nejstarších hradů u nás. Nachází se v okrese Svitavy a v okolí je krásná příroda, na niž jsou z hradu četné výhledy. Samotné místnosti hradu jsou zařízeny tak, abyste měli představu, jak se tady kdysi žilo.
Pokud si chcete užít něco z dávné atmosféry se vším všudy, můžete si zaplatit i ubytování v dobovém pokoji.
K dispozici je také hradní restaurace. Na hradě probíhají od začátku jara i mnohé kulturní akce. Např. 6.–7. května je to Hradní středověkový jarmark s dobovým programem, 20. května se tu pak koná Festival raného středověku „Bitva u políček“.
Pecka
Hrad Pecka je jediným interiérově zpřístupněným památkovým objektem v celém regionu Podkrkonoší a Krkonoš.
Láká nejenom krásnou okolní krajinou, ale také dvěma prohlídkovými okruhy, které jsou zaměřeny na vlastní historii hradu a rovněž krásného městečka Pecka.
Prohlídková trasa zahrnuje zastávku v rekonstruovaném Harantovském paláci, kde je možné vidět sedm místností, mučírnu a tajuplné sklepení. Expozice v prvním a druhém patře je zaměřena na dějiny hradu.
Druhý prohlídkový okruh se jmenuje Harantovské sklepy a dává nahlédnout do života hradu za působení Kryštofa Haranta. Tato trasa je doporučena i rodinám s dětmi, neboť tu jsou interaktivní prvky.
Pernštejn
Tento hrad se nachází ve východním okraji Českomoravské vrchoviny a je jedním z nejnavštěvovanějších na celé Moravě. Je tu možné absolvovat trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu. Je ale možné si objednat i speciální prohlídku, která je mnohem komplexnější.
Pokud jste tu s vnoučaty, je pro vás ideální III. okruh Ztratila se bílá paní. Parkovat můžete na parkovišti, které se nachází asi 20 minut chůze od samotného hradu. Vstupné činí 240 Kč, za dítě do 17 let zaplatíte 70 Kč. Od roku 2021 je možná také prohlídka Vrchnostenské zahrady.
Kašperk
V šumavském podhůří v okrese Klatovy se nachází hrad Kašperk. Ten je vůbec nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Pro návštěvníky jsou tu připraveny prohlídky zaměřené na kažodenní život na hradě, ale i speciální prohlídky pro děti. Lákadlem je určitě i velký model středověkového přístroje astrolábu.
Prohlídkový okruh Život na hradě vám atraktivním a netradičním způsobem pomocí speciální projekce poodhalí, jaké to tu v minulosti bylo.
Konají se zde také pravidelně nejrůznější akce, třeba už 3. května jsou tu vystaveny repliky korunovačních klenotů, které se úplně běžně vidět nedají.
Velhartice
Velmi zajímavým architektonickým dílem je určitě hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce zvaného Rajský dům s protější věží Putnou. Obě části propojuje kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky.
Je tu možné zažít dva okruhy – hrad a zámek. Je ale možná také volná prohlídka impozantní dvouštítovou budovou někdejšího pivovaru. V předhradí se nachází také Skanzen lidové architektury, který tvoří hodnotné stavby přemístěné sem z pošumavského předhůří.
Skanzen je otevřen denně od pondělí do neděle. Přístup je volný, a nic se za něj tedy neplatí. Jinými slovy výlet do kraje, který tak miloval například Jan Werich, se vám vyplatí.
Šternberk
Již 28. dubna zahajuje návštěvnickou sezonu hrad Šternberk, který se nachází kousek od Olomouce. A bude tu akce skutečně pestrá, během níž dojde na zajímavou vernisáž, vystoupení pěveckého sboru nebo výstavu fotografií.
Samotný hrad nabízí návštěvníkům unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby. Originály některých vystavených děl jsou obdivovany i ve světových galeriích, jako je třeba pařížský Louvre.
V podhradí se nachází také velmi zajímavé muzeum hodin. Zážitek z prohlídky hradu je možné umocnit procházkou v zámeckém lesoparku, který nechal vytvořit v letech 1907–1909 vídeňský architekt Albert Esche.