Obklad je takové univerzální řešení v řadě zdravotních obtíží. Víte však, kdy použít obklad studený, a kdy naopak teplý?
Jako první pomoc často sáhneme po obkladu. Jenže každá bolest potřebuje něco jiného. Jak tedy na to?
Studené a ledové
Pokud si nejste jisti, studeným obkladem toho „zkazíte“ méně. Hlavním efektem je zmírnění bolesti.
Použít ho lze i pro zmírnění krvácení (například z nosu), snížení otoku, po štípnutí hmyzem, při bolesti zubu, na snížení horečky, pro zmírnění bolesti svalů nebo zánětu.
K tomu stačí utěrka či plena namočená do studené vody. Obklady s ledem jsou vhodné na otoky po úrazu či operaci. Ledový obklad lze pořídit ve formě gelových váčků, které necháte zmrazit v mrazáku.
Jako první pomoc mohou posloužit kostky ledu nebo sáček zmrazené zeleniny – ty ale nikdy nepřikládejte přímo na kůži, mohli byste si způsobit omrzliny. Vždy je obalte nějakou suchou látkou.
Studený obklad nechte působit maximálně půl hodiny, a pokud kůže zčervená, sejměte ho dříve. Ledování můžete opakovat cca každé 2–3 hodiny.
Teplý uvolňující
Teplé obklady používáme pro uvolnění, tedy lepší prokrvení tkání. Použít můžete nahřátou utěrku, lahev s teplou vodou nebo hřejivý polštářek. Hodí se při bolestech zad a krční páteře, problémech s močovým měchýřem či při doléčování natažených svalů.
Zapařovací
Mezi známé obklady patří i ty Priessnitzovy, vhodné například při bolesti v krku. První vrstva, která se dává přímo na kůži, je látka namočená ve studené vodě, druhá igelitová a horní tvoří suchá látka. Obklad se nechá působit hodinu a pak se sundá. Opakovat ho můžete 2× denně.