Domácí tinktura z lichořeřišnice
Pro výrobu této osvědčené tinktury budete potřebovat 1 velkou hrst semen lichořeřišnice a kvalitní, alespoň 40% alkohol, například vodku. Semena nadrťte nahrubo a vložte do sklenice. Pak je zalijte alkoholem tak, aby byla všechna ponořená.
Sklenici důkladně uzavřete. Pak ji nechte stát na teplém a suchém místě, ne ale na slunci, po dobu 14 dnů. Sklenici denně protřepávejte, aby se uvolnily všechny léčivé látky. Po 2 týdnech tinkturu přeceďte do jiné nádoby a zavřenou uskladněte v lednici. Užívejte při zánětech močových cest 3x denně 15 kapek po dobu 20 dnů.
Cibulový čaj na nachlazení
Tento čaj patří k osvědčeným babským, a navíc také velmi levným receptům. Pokud ho budete chtít vyzkoušet, oloupejte 2 cibule, pokrájejte je a vložte do kastrůlku s 500 ml vody. Pak přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte 10 až 15 minut.
Pak sceďte a cibulový vývar oslaďte medem. Pro lepší chuť můžete přidat i malinko skořice.
Domácí sirup z třapatky
Z třapatky nachové si můžete připravit vynikající sirup, který vám pomůže bojovat s chřipkou. 5 velkých nebo sušených květů třapatky krátce povařte v 500 ml vody, pak nechte přikryté vychladnout. Do nádoby pak přidejte šťávu z 1 citronu a 500 g medu nebo cukru.
Znovu zvolna zahřívejte, dokud tekutina s květy nezíská požadovanou hustotu. Pak sceďte, slijte do připravených sklenic a užívejte 3x denně 1 čajovou lžičku v období chřipkové epidemie.
Tento sirup pomáhá nejen při nachlazení, ale i při alergiích a posiluje všechny vnitřní orgány.
Pozor!
Oblíbili jste si třapatku pro její léčivé účinky? Není divu. V takovém případě byste ale měli vědět, že se jedná o velice silný přírodní lék, takže by se měla užívat maximálně 14 dnů. Pak je třeba ji na pár týdnů vysadit.