Francouzský poloostrov, vybíhající do Atlantského oceánu, je oblíbený pro své překrásné přístavy, středověká města s gotickými katedrálami, a pro bohaté lesy, kde vycvičení čuníci hledají lanýže.
Oceánský vzduch sem vane chladnější, ale zdravé povětří.
Bránou do Bretaně je staré vnitrozemské město Rennes, známé krásnými hrázděnými domy, velkolepým barokním dómem sv. Petra (st.
Pierre), pěkné historické parky Thabor a Gayeulles, raně barokní budova zemského parlamentu. Pohyb po městě usnadní linka metra, jež se pohybuje střídavě pod zemí a nad zemí na elegantní mostní konstrukci. Z Rennes je dobré vyrazit na sever.
Čeká tam přístav Saint-Malo se středověkým opevněním kolem celého starého města, které bylo za 2. světové války rozbito bombardováním a znovu postaveno.
Procházka historickým centrem a přístavem je úžasná, stejně tak výlet na blízký ostrov s pevností Grand Bé, kam lze za odlivu dojít pěšky.
Pobřeží jako z pohádky
Lákadlem je rozeklané bretaňské pobřeží, třeba skalnatý mys s majákem Cap Fréhel skýtá úchvatný pohled. Podél pobřeží tak doputujete až k malebnému přístavu Roscoff zvanému „Bretaň v malém“, s historickými kamennými domečky a marínou plnou rybářských bárek, odkud vyplouvají trajekty do Británie a Irska.
Mnohem známější a větší Brest funguje jako vojenská námořní základna a nákladní přístav. Zdejšími zajímavostmi jsou středověká věž a zámek Tanguy s diorámatem města po 2. světové válce, kdy z Brestu nezůstal kámen na kameni, a ponorkové muzeum na někdejší základně německých ponorek, jejichž beton nedokázaly rozbít ani britské supertěžké bomby.
Pokračujeme dál na jih
Jižně od Brestu najdete přírodní park Armorique, kombinující přírodní krásy a typické bretaňské kamenné vesničky.
Kamenité a travnaté pláně s menhiry tu střídají dubové lesíky a potoky, ideální oblast pro pěší výlety. Zajímavou dominantou je gotická kaple Saint Michel nad stejnojmenným jezerem, a odtud je už nedaleko k mysu Pointe du Raz, kde je maják a výhled na ostrov Ile de Seine, a za ním na další majáček, opuštěný Ar Men. Zdejší vesnice jsou proslulé krásnou středověkou kamenickou výzdobou, související hlavně s kostelíky a hřbitůvky, ale největšími skvosty jsou bretaňské katedrály v Plussulienu, Fougeresu, v Dol de Bretagne nebo v Quimperu.
Znáte slavné Bretance?
Francois René de Chateaubriand – spisovatel, diplomat a historik. Aspoň jeho román Atala budou znát křížovkáři. Robert Surcouf – král korzárů, který se ve službách Francie zmocnil 47 hlavně anglických lodí.
Pierre Brice – rodáka z Brestu a představitele slavného Vinnetoua netřeba představovat!
Jules Verne – pokud si uvědomíme, kolik jeho fantastických románů souvisí s mořem, nepřekvapí, že byl Bretonec. Lancelot – jeden z rytířů kulatého stolu krále Atruše, který mu svedl královnu Ginevru. Guillaume de la Motte – francouzský admirál, proslulý odvahou v bitvách.
René Laennec – lékař a vynálezce stetoskopu, bez něhož dodnes jeho kolegové nedají ani ránu. Asterix a Obelix – Celá Galie je obsazena Římany. Celá? Ne! Jedna vesnice Římské říši odolává…
kreslené Galy jejich autor umístil právě do Bretaně.
komisař Maigret – svého detektiva nechal spisovatel Georges Simenon nechal rovněž narodit v Bretani. Jeho předobraz, pařížský komisař Massu, který chytil sériového vraha Petiota, pocházel rovněž z Bretaně.