Víte, že přílišná zima před spaním ztěžuje usínání? Pokud je vám i během spánku zima, zvýší se srdeční frekvence a krevní tlak a pak jste nevyspalá a trpíte únavou. Co s tím?
Teplota v ložnici má podstatný vliv na kvalitu spánku a naši celkovou pohodu i fyzické a psychické pocity. I naše tělo se snaží během noci udržovat ideální tepelný komfort.
Pokud se ocitneme mimo tuto komfortní zónu, tělo nás probudí a donutí se přikrýt. Tím ale dochází k neustálému narušování spánku. Doba, po kterou spíme tzv. hlubokým spánkem, kdy naše tělo regeneruje a sbírá sílu na další den, se tím pádem zkracuje.
Únava jako důsledek nevyspání
Spánek v příliš chladné místnosti totiž může způsobit zmatek ve vašem spánkovém cyklu, takže je pak skoro nemožné dosáhnout hlubokého, regeneračního spánku.
Ve spojení s tmou, typickou pro zimní počasí, je pak velmi těžké se zregenerovat a nabít se energií. A pak se potýkáte s dlouhodobou únavou a nepříjemnou apatií, či přímo skleslostí.
Správná teplota v ložnici
I když se považuje za zdravější spát v chladnější místnosti než ve vyhřáté, nic se nemá přehánět. To platí i s teplotou ve vaší ložnici. Pro klidný a kvalitní spánek jsou totiž vhodné spíš nižší teploty mezi 17 a 20 °C.
Obecně platí, že v ložnici by mělo být vždy zhruba o 3 až 4 stupně méně, než je obvyklá denní teplota v ostatních místnostech. Tělo potřebuje čas, aby se zahřálo a vy jste se cítila dostatečně pohodlně na to, abyste ve vší přirozenosti usnula. Proto si před spaním dejte horkou vanu nebo sprchu.
Průvan narušitel
Pokud máte zapnuté topení jen v určitých hodinách, snažte se udržet teplo v ložnici tím, že zavřete dveře do dalších místností.
I když někdo může namítat, že je zdravé, když do pokoje v noci proudí čerstvý vzduch, ve skutečnosti výzkumy prokázaly pravý opak. Proudění studeného vzduchu způsobuje, že se ve spánku více pohybujete, a tudíž i snáze probudíte.
Proudící vzduch je třeba zastavit
U oken zabrání průvanu záclony. Jenže pokud jsou krátké nebo příliš jemné, může pod nimi často pronikat proudící vzduch od okenních škvír, takže je dobré přes zimu utěsnit okna dalším materiálem. Nebo si pořídit okenní závěsy až k podlaze.
V zimě je více infarktů
Pokud spíte v chladu, vaše tělo je nuceno ve spánku pracovat víc a dochází ke zrychlení srdeční frekvence a krevního tlaku. Pro jejich snížení nemůžete udělat mnoho, neboť to závisí na přirozené reakci vašeho těla na teplotu pokoje.
Ale můžete si pomoci tím, že v ložnici udržíte správnou teplotu, a hlavně: do postele si obléknete teplé pyžamo, případně i ponožky a zachumláte se pod hřejivou přikrývku.
Pokud spíte s partnerem pod jednou společnou, odborníci na kvalitní spánek doporučují pořídit si raději dvě samostatné, do nichž se zabalíte každý zvlášť.
Tak zajistíte, že jeden z vás nebude celou noc zabalený, zatímco druhému naruší spánek chlad odkrytých částí těla.