Že je silná imunita nejlepší ochrana před mnoha nemocemi, je dobře známé. A protože její hlavní sídlo je ve střevech, je potřeba jim „podstrojovat“.
Už dávno se ví, že centrem imunitního systému jsou naše střeva. Pokud nejsou v pořádku, nedokážeme odolávat nemocem.
Pryč se špatnými návyky
Pro zdravý střevní mikrobiom je důležitý nejen přísun vitaminů a minerálů a složení potravy, ale také to, kdy a jak ji zpracováváme. Například i lidé, kteří se stravují správně, často dělají chybu v tom, že jedí večer syrovou zeleninu.
Místo toho, aby se organismus v klidu připravoval na spánek a noční regeneraci, unaví se jejím zpracováním.
Další problém je, když hltáme, a tedy žvýkáme jídlo příliš rychle nebo vůbec. Tím se v ústech nestihne vytvořit dostatek slin, nedochází k natrávení potravy a ta pak v žaludku kvasí. To vyvolá stres střevní sliznice a imunní systém se naruší.
Nejezte ve spěchu a každé sousto rozžvýkejte alespoň 20×. Rozhodně neuškodí, když i střevům dopřejete občasný relax. Například tak, že jednou nebo dvakrát týdně vynecháte večeři a dopřejte jim čas na noční detox.
Pečujte o svá střeva
Pro imunitu jsou důležité zejména vitaminy A, B, C a D, zinek, selen a železo. Většinu jich získáte ze stravy. Ale třeba vitamin D z ní pokryjete jen zhruba 20 %, zbylých 80 % si pak tělo vytváří samo vlivem slunečního záření na kůži.
Choďte tedy co nejvíce ven a na slunce, přitom ale nezapomínejte na ochranu kůže před UV zářením. A když už budete venku, hýbejte se. Ideální je vyrazit na svižnou procházku.
Fyzické cvičení stimuluje i imunitní systém. Nemusíte trhat rekordy, pokud to totiž s pohybem přeženete, riskujete naopak dočasné zhroucení imunitního systému.