Šeroslepost se projevuje zhoršeným viděním při soumraku nebo deštivém počasí. V těchto podmínkách vidí lidé hůř obecně, a tak někteří nevěří, že by mohlo jít o onemocnění.
Ale ono to onemocnění skutečně je. Příčinou je špatná funkce sítnicových tyčinek v oku, které mají na starosti především černobílé vidění a zrak je využívá nejvíce ve tmě a šeru.
Jejich nedostatečnost velmi zhoršuje kvalitu vidění za těchto podmínek a je dost omezující. Za šera člověk špatně vidí, ztrácí periferní vidění, a v noci je to ještě horší. Po rozednění s dostatkem světla se situace opět normalizuje.
Co je vlastně příčinou?
Šeroslepost může být vrozená nebo získaná. Vrozené formy jsou spíše vzácné, ale nebezpečnější, při neléčení mohou skončit i úplnou slepotou.
Získaná může souviset s nedostatkem vitaminu A a s některými očními chorobami, například odloučením sítnice, šedým zákalem nebo pooperačními komplikacemi.
Šeroslepost bývá někdy provázena suchostí očí, změnami na očních spojivkách a poškozením oční rohovky. Pokud pociťujete tyto obtíže, měli byste se nechat vyšetřit očním lékařem, aby se vyloučily jiné choroby oka.
Šeroslepost se dá léčit
Při léčbě záleží na příčině. Někdy je třeba zvýšit přísun vitaminu A, ale opatrně, protože se jím můžete i předávkovat. Vitaminovou kúru je třeba podpořit dodáním dalších látek nezbytných pro správnou funkci světlocitlivých buněk.
Mezi ně patří například lutein a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, případně léky rozšiřující cévy a zlepšující prokrvení.
Při geneticky podmíněné šerosleposti je to s nápravou horší, ale dnes už probíhá na experimentální úrovni chirurgická léčba s transplantací pigmentového epitelu a genovou terapií.
Co můžeme udělat sami?
V případě získané šerosleposti velmi dobře funguje prevence.
Zejména pak zdravá strava s dostatkem přírodního vitaminu A, tedy mléko, sýry, játra, ledviny, rybí olej, borůvky, mrkev, brambory, brokolice, žlutý meloun, růžový grapefruit, špenát, hlávkový salát, celozrnné potraviny a vaječné žloutky.
Občas očím dopřejte také doplňky stravy s luteinem, zeaxanthinem a zinkem.