Křen není jen výborná pochutina, která dodá říz pokrmům z masa. Je to především rostlina s prokazatelně léčivými účinky. Na co ho můžete použít?
Křen obsahuje spoustu prospěšných vitaminů, jako vitamin C, skupinu vitaminů B, provitamin A a velké množství minerálních látek (hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, měď, zinek a chrom).
Pro své antivirové a antibakteriální účinky se už odpradávna užíval při chřipce, nachlazení a angíně. A to není zdaleka všechno.
Co léčí?
Křen spolehlivě odhleňuje průdušky, tiší kašel i chrapot, příznivě stimuluje hormonální systém, povzbuzuje trávení, čistí játra a střeva a povzbuzuje trávení.
Sběr a pěstování
Kořen se sbírá na podzim, uchovává se buď v mírně vlhkém písku ve sklepě, nebo zabalený ve vlhkém plátýnku v chladničce. Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého kousku, který se dostane do půdy, vyroste další rostlina.
Má rád vlhko a úrodnou, hlubokou půdu.
Křenový sirup na kašel
Pro výrobu křenového sirupu budete potřebovat 250 g čerstvě nastrouhaného křenu, který následně zalijete sklenicí převařené, ne však horké vody. Nechte odstát asi dvě hodiny a poté přeceďte přes čisté plátno. Následně vmíchejte 200 g medu a šťávu z 1 citronu.
Skladujte v chladu a temnu a užívejte třikrát denně 1 polévkovou lžíci při suchém kašli a škrábání v krku.
Křenová směs na chrapot
Smíchejte 1 lžičku strouhaného křenu, 1 lžičku tekutého medu a vmíchejte 1 vaječný žloutek. Užívejte po kávových lžičkách každou hodinu až do vymizení obtíží.
Jak ho správně usušit?
Křen se dá uchovávat mnoha způsoby. Můžete jej nakládat, zavařovat, mrazit, a dokonce i sušit. Sušený křen pak dobře využijete jako koření do omáček nebo vývarů. Kořen sušte buď vcelku, pouze podélně rozříznutý, nebo nastrouhaný či nakrájený na kousky.
Větší kousky můžete umístit jen tak do sušičky na ovoce a bylinky, pod strouhaný umístěte například pečicí papír. Nezapomínejte ale na to, že teplota sušení nesmí přesáhnout 40 °C.