Bezchybný zrak není jen otázkou pravidelných prohlídek u lékaře. Jinak se o ně staráme v mládí a jinak v seniorském věku.
Spousta lidí dnes tráví čas u počítače, což zrak dost namáhá. Může se pak objevit syndrom suchého oka, oči mohou být unavené.
Když máte dioptrie
Ani klasické brýle nebo oční čočky nezabrání škodlivému modrému záření z obrazovky v pronikání do oka.
Je-li to váš případ, zvažte pořízení brýlí nebo čoček s blokátorem modrého světla. Zabráníte tak únavě očí při delší práci s počítačem nebo sledování televize.
Pomůže také oční detox: každých 20 minut odvraťte zrak od obrazovky a zaměřte ho na 20 sekund na nějaký předmět, který je vzdálen 5–20 metrů. Při práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky. Pomoct vám může také snížení jasu na mobilu, u televize i u počítače.
Při potížích používejte zvlhčující oční kapky. Vyhledávejte ty, které obsahují hyaluronát sodný. Ten umí skvěle vázat vodu, má analergický účinek a podporuje hojení tkání.
Syndrom krátké ruky
Také si oddalujete čtený text co nejvíc a pořád to není ono? Není to nic divného, po čtyřicítce už většina lidí potřebuje brýle na čtení.
Máte-li k tomu ještě krátkozrakost, je dobré používat bifokální dioptrické brýle vhodné jak na čtení, tak do dálky. Návštěvu očního lékaře byste měli absolvovat jednou za rok nebo za dva.
S věkem z kopce
Lidem po padesátce a seniorům se přirozeně zhoršuje zrak a hrozí různá oční onemocnění. Nejčastěji je to zelený či šedý zákal nebo ztráta pružnosti oka, tzv. presbyopie.
Lidem s diabetem může hrozit diabetická retinopatie, tedy poškození cév, které vyživují sítnici. Nepodceňujte pravidelné oční kontroly aspoň jednou ročně nebo i častěji – i při sebemenším zhoršení zraku vyhledejte odborníka.
Dobré rady
• Zhoršování zraku můžete zpomalit stravou bohatou na provitamin A – betakaroten.
• Brýle na počítač si můžete pořídit i bez dioptrií.