Fenykl je velmi populární bylina. Ochutnali jste již fenyklový čaj? Pomůže vám s kašlem, vykašláváním hlenu, nadýmáním a zlepší vaše trávení.
Stonky připomínají celer, ale chutnají po anýzu. Listy využijete jako koření. Semena mají příznivé účinky a také se dají použít jako koření. Hlíza je v kuchyni považována za velmi chutnou zeleninu.
Co léčí?
Bylina se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů.
Skvěle se dá využít jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se používá k výplachu unavených a podrážděných očí.
Sběr a pěstování
Semena lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. V květnu a červnu se sázejí do humózní, dostatečně vápenaté půdy. Fenykl vyžaduje teplé, slunné stanoviště, chráněné před větrem. Během sucha je nutné ho dobře zalévat. Pokud se zadaří, v srpnu a září se můžete těšit na první sklizeň.
Sbírají se hlavně plody – semena, a to až dvakrát či třikrát během sezony. Zralé trsy plodů odstřihněte a dejte sušit na papír nebo do sáčků, abyste zachytili semena. Po úplném uschnutí je oddělte od zbytku stonků a listů. Semena se sbírají nejlépe ráno v časných hodinách.
Obklad na rány
Bulvu fenyklu omyjte pod tekoucí vodou a vařte ji asi hodinu ve velkém množství vody doměkka, vodu neslévejte, počkejte, až vystydne. Namočte v ní gázu a přiložte ji na ránu.
Fenyklový čaj
Čaj má přirozeně nasládlou chuť, není třeba ho doslazovat. Tento osvěžující odvar je známý i svými účinky na osvěžení dechu. Vroucí vodou přelijte 1 lžičku drcených fenyklových semínek a vše nechte 10 minut louhovat, poté přeceďte a popíjejte po doušcích.
Navodí dobrou náladu
Éterický olej z fenyklu posiluje nervy a navodí dobrou náladu. Pro uvolnění stačí nakapat pár kapek fenyklového oleje do misky se solí nebo vodou a nechat v místnosti.
Olej také dobře hojí rány, často se využívá v kosmetice, protože je účinný v léčbě akné a kožních onemocnění. Dokonce se o něm říká, že zpevňuje ňadra.