Říká se, že na každé trápení existuje lék. Před návštěvou psychologa vyzkoušejte raději bylinky. S jejich pomocí se dá zatočit i se vztekem, úzkostí a podzimním smutkem.
Na špatnou náladu je nejlepším pomocníkem šálek teplého čaje s vybranou kombinací bylinek. Těch, které si umí poradit s projevy podzimního splínu a deprese, je hned několik.
Mučenka proti mučivé úzkosti
Méně známá bylinka, která se užívá při úzkosti, bušení srdce, bolestech nervového původu, hysterii a podrážděnosti. Má protikřečové a lehce sedativní účinky, celkově uklidňuje a navozuje spánek.
Užívá se ve formě čajové směsi nebo tinktury. Nedoporučuje se pro malé děti a v období těhotenství a kojení. Není také vhodné kombinovat ji s antidepresivy.
Kozlík účinné sedativum
Je oblíbenou bylinkou při předrážděnosti, stresu, úzkosti, nespavosti, bušení srdce, migrénách, epilepsii, hysterických stavech a žaludečních potížích. Těší se velké oblibě i u koček.
Známé jsou také kozlíkové nebo valeriánské kapky, které se užívají při srdečních a žaludečních neurózách, úzkosti či rozrušení. Kozlík se užívá ve formě tinktury z kořene.
Mateřídouška pro dobrou pohodu
Voňavá bylinka s univerzálním léčebným využitím.
Kromě lahodného čaje, který uklidňuje, navozuje pohodu a dobrou náladu, prospívá trávení, působí protizánětlivě, uvolňuje křeče a podporuje vykašlávání, si můžete spravit pochmurnou náladu také přidáním mateřídouškového oleje do koupele či do aromalampy.
Podporuje klidný spánek. Nevhodné je ale užití mateřídoušky u osob s vyšším krevním tlakem.
Třezalka antidepresivum
Skvělý pomocník proti úzkosti a depresím. Využívá se i při neurologických onemocněních, např. při bolestech páteře a zánětech nervů.
Vynikající je tzv. Janův olej, který se vyrábí macerací třezalkové nati v rostlinném oleji v uzavřené láhvi po dobu dvou týdnů na slunci a pomáhá při hojení ran, popálenin, zánětů pokožky, ekzémů a jizev a při zánětech nervů.
Při užívání třezalky není dobré chodit na přímé slunce. Užívá se jako čaj nebo ve formě tablet.
Meduňka tiší napnuté nervy
Příjemná bylinka s citronovou vůní se užívá při úzkosti, bolesti hlavy a žaludeční nevolnosti. Uvolňuje napětí, pomáhá odblokovat stres, navodit lepší náladu, tiší bolest, uklidňuje a navozuje klidný spánek.
Podporuje vylučování žluči a pomáhá při trávicích potížích a plynatosti. Je účinná také při migrénách, neurologických potížích, vysokém krevním tlaku a oparech. Účinné je i meduňkové víno nebo takzvané karmelitánské kapky.
Levandule zpříjemní usínání
S touto úžasně voňavou rostlinkou, kterou si můžete přidat do koupele nebo s ní provonět povlečení, zharmonizujete své nervy, pokud je máte tzv. na pochodu.
Levandule uklidňuje a odstraňuje podrážděnost, stres, napětí a bolesti hlavy, a podporuje i usínání. Stejně jako mateřídouška je levandule skvělá ve voňavém polštářku, který zaručeně zpříjemní usínání.