Už je to tu zas. Náhle vás přepadne prudký nával horka a poleje vás pot po celém těle. I když to stojí trochu úsilí, lze s nimi účinně bojovat. Naše tipy vám v tom pomohou.
Než se vydáte na gynekologii pro chemické léky, zkuste to přírodní cestou. Menopauza je přirozený fyiologický stav v jisté fázi života ženy, a tak náprava přírodní cestou má svoje opodstatnění.
1. Rostlinné hormony
Příznaky menopauzy umí zmírnit pokrmy obsahující rostlinné hormony – izoflavony, které napodobují přirozený estrogen. Najdete je v sójových výrobcích, např. v sójovém mléce či v tofu.
Jezte také potraviny s obsahem železa a vápníku. Dostatečný příjem kalcia zajistí dvě porce mléčných výrobků denně. Najdete ho i v rybách, brokolici a luštěninách.
2. Hlídejte si váhu a cholesterol
Během hormonálních výkyvů se mění chutě a tím i jídelníček. Zpomaluje se metabolismus a dochází ke ztrátě svalové hmoty. Vyšší hodnoty cholesterolu mohou návaly horka zhoršovat. Proto je v menopauze důležité hlídat si váhu i hladinu cholesterolu.
Tuk by měl tvořit maximálně třicet procent denního příjmu energie. Z jídelníčku je vhodné vyřadit tučné maso a sýry, sladkosti a plnotučné mléko.
Od návalů horka uleví i snížení cholesterolu pomocí potravin s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky apod.) a omega-3 nenasycených mastných kyseliy (ryby, ořechy, semínka a řepkový nebo olivový olej).
3. Pozor na to, co jíte
Proti návalům horka a pocení pomáhá zdravá strava. Silně kořeněná jídla by v tomto období měla z vašeho jídelníčku zmizet úplně. Pokud vás návaly horka trápí často, vyhněte se i kávě a alkoholu a také černému čaji.
Pokud si kořeněná jídla neumíte odpustit, dopřejte si je spíš v dopoledních hodinách, předejdete tak nočnímu pocení. Vyzkoušejte místo nich ochlazující potraviny, jako jsou meloun, celer, jablka, hrozny nebo fazolové klíčky.
4. Raději bylinky než léky
V boji s menopauzou vám pomůže kotvičník zemní, známý jako přírodní lék pro zvýšení libida. Eliminuje návaly horka, snižuje krevní tlak a upravuje hladiny hormonů. Proti návalům horka vám pomůže i chmel a ploštičník hroznatý.
Králem proti pocení je červený jetel, který obsahuje izoflavony. A vzpomeňme i řeřichu peruánskou, která umí dostat do rovnováhy hormony jako testosteron, progesteron a estrogen a má dobrý vliv na endokrinní systém. Přitom neobsahuje žádné hormony a pomáhá výhradně přírodní cestou.
5. Hormonální jóga
Nadměrný stres či úzkost vyvolávají hormonální změny, které stojí za návaly horka. Pociťovat můžete pocení, bušení srdce, třes nebo pocit na omdlení. Vyhýbejte se tedy stresovým situacím a pracujte se svými strachy.
Frekvenci návalů můžete snižovat i pomocí relaxačních technik a dechových cvičení. Úlevu přináší také jóga. Pro ženy v menopauze je skvělá jóga hormonální, která pomáhá k posílení těla i mysli, ale i v boji proti hormonální nerovnováze.