Letní oblečení odhaluje opálení, ale například i temně modré až fialové „metličky“ na nohou. Mávnete rukou, že je máte v rodině? Ale tak jednoznačné to není…
Jistě, výjimečně může být v některých rodinách genetická zátěž tak výrazná, že se chronickému žilnímu onemocnění prostě nevyhnete, i kdybyste se na hlavu stavěli. Na vás a vašem životním stylu ale závisí, nakolik se tahle nemoc rozvine.
Téměř z poloviny ji totiž můžete ovlivnit kvalitou života a stravy, takže k nejhoršímu vůbec nemusí dojít.
Zpátky nic nevrátíte
Chronické žilní onemocnění má celkem šest stadií, počínaje oněmi metličkami přes viditelné „provazy“ křečových žil až po otevřený bércový vřed.
To, jestli postupně nutně projdete všemi stadii, nebo nemoc zbrzdíte a zastavíte už v počátečních fázích, záleží ve velké míře na vás.
Důležité je zachytit první projevy včas a co nejdříve začít s léčbou. Pokud ji budete odkládat s tím, že metličky jsou jen kosmetická vada, po nějaké době se propracujete do dalšího stadia, kterým jsou právě křečové žíly. A opačným směrem se už vrátit nelze.
Pokud tedy metličky objevíte, vaše první kroky by měly vést ke specialistovi nebo praktickému lékaři. Ten vám může předepsat léky na zpevnění žilní stěny nebo doporučit nošení kompresních podkolenek či punčoch – i na ty můžete dostat recept. Tato opatření pomohou nemoc zbrzdit.
Proč je pohyb potřeba?
Ani nejúčinnější léky ovšem samy o sobě rozvoji žilního onemocnění, nezabrání, pokud se zároveň nezačnete hýbat.
Když například celé dny sedíte nebo stojíte na jednom místě, krev nemůže dostatečně proudit a veškerá práce s jejím pohybem v těle tak zůstává na žilních chlopních.
Ty to ovšem bez vašeho pohybu nestíhají, takže část krve pak zůstává v nohách a hromadí se tam. Bez pohybu navíc vzniká i nadváha, později třeba i obezita – a ta stavu žil také rozhodně neprospívá. S kily navíc se pak zase hůře hýbá, čímž se dostanete do začarovaného kruhu.
A čím déle nebudete stav řešit, tím dříve se dostaví další stadia žilního onemocnění, jako jsou otoky a změny na kůži až po již zmíněný otevřený bércový vřed. A to už opravdu není legrace, je to velmi bolestivé a léčba není vůbec jednoduchá.
Začněte teď hned
Přitom není potřeba podávat kdovíjaké sportovní výkony. Pro zpomalení chronického žilního onemocnění má mnohem větší význam lehká, ale pravidelná aktivita, než jednou za měsíc trhat rekordy v počtu najetých a nachozených kilometrů.
Naprosto postačí každodenní krátká procházka, vyměnit výtah za schody a kdykoli se naskytne možnost, jít pěšky. Pomůže i vyvážený jídelníček. Jeho úpravou přispějete ke shození kil, a výrazně tak zpomalíte i rozvoj žilního onemocnění. Uleví si nejen vaše nohy, ale i srdce a celé tělo.