Ty modrofialové cestičky umí pěkně potrápit. Obvykle se objevují na dolních končetinách, které nesou váhu celého těla, ovšem teoreticky může problém postihnout jakoukoli žílu na těle.
Jak poznáme, že se jedná přímo o křečové žíly, co způsobuje jejich vznik a jak si poradit, když už se objeví, nadělají paseku a potrápí nás?
Křečové žíly mohou doprovázet příznaky, jakými jsou otoky nohou, pálení, křeče, krvácení z žil, barevné změny či metličkové žilky. Vážnější průběh však způsobuje další komplikace jako záněty žil, bércové vředy atd.
Proč a u koho vznikají?
Příčinou vzniku křečových žil je jejich špatná funkčnost. Když v žilách neproudí správně krev, nahromadí se a žíly se rozšiřují. Postihují spíše starší pacienty, důvodem je s věkem se snižující elasticita žil. Častější výskyt se eviduje u žen, na vině jsou ženské hormony.
„Křečáky“ vznikají také díky genetice, nebo špatným životním stylem. Snáze se rozvíjejí u osob trpících obezitou, při nedostatečném pohybu, nebo naopak při zvýšené fyzické zátěží.
Jak je léčit?
Pro léčbu se často využívají kompresivní punčochy, které svým způsobem nahrazují pevnost žilní stěny. Na akutní obtíže pomáhají léky ve formě tablet, krémů či gelů. Pokud tyto metody nepomáhají, přechází se k chirurgickému řešení.
V posledních letech se velmi rozvinula technika a s tím i způsoby operačního řešení.
Veškeré operace křečových žil provádíme ambulantním způsobem v rámci jednodenní chirurgie. Existuje možnost přírodní léčby pomocí bylinek, nastrouhaných brambor či čerstvého zelí. Užívají se ve formě obkladů i vnitřně.
Podpořit zamezení vzniku krevních sraženin a posílení žilních stěn mohou potraviny bohaté na rutin. Najdete ho v pohance, jablcích, černém rybízu, citrusových plodech a zeleném čaji. Zkuste to, než půjdete k lékaři.