Kus země na severu Jadranu máme blízko, přesto ho spousta Čechů jen míjí cestou do Dalmácie či Itálie. Pláže jsou jen jedním z plusů, je to i místo přírodních krás, památek a kvalitních služeb. Vzhůru na Istrii!
Největší město Rovinj má pláže, ale cestou nelze vynechat Feštinsko kraljevstvo, soubor krasových jeskyní, a unikátní zříceniny středověkého města Dvigrad.
Směrem na sever, kousek od slovinských hranic, najdete Umag, středověkou vísku, jejíž historie sahá až do římských dob, a kousek pod ní Poreč, s velikou nabídkou hotelů.
Istrijské pláže jsou tradičními držiteli modré vlajky kvality. Jih poloostrova si vysloužil označení Terra Magica (Kouzelná země). U městečka Medulin rostou na mysu Kamenjak unikátní orchideje, v Ližnjanu si můžete najít svého trilobita.
Nemluvě o krásách přístavu Pula, který nabízí antické památky, např. římský amfiteátr, byzantský kostel Panny Marie z Formosy či starou rakouskou pevnost nad městem.
Milovníci pláží si přijdou na své
Jednou z nejhezčích pláží je Bijeca, ležící v zátoce přilehlého rybářského městečka Medulin.
Tato písečná pláž potěší aktivní rodiny s dětmi, protože se tu snoubí pozvolný vstup do vody s nabídkou sportovních aktivit, jako jsou tenis, minigolf, bowling, plážový volejbal nebo vyjížďky na koních, když už vás tedy omrzí lehátko a slunečník.
Velká je rovněž nabídka romantických restaurací i nočních klubů. Medulin nabízí k prohlídce archeologický komplex se starověkými hrobkami a římskými ruinami a z východního okraje pláže se lze vydat na procházku zalesněným poloostrovem Kaštej k tvrzi Vrčevan.
Na východní straně poloostrova je krásná pláž Girandella a Maslinica u Rabace, na západní zase Barbariga či Polynesia u Umagu.
Poloostrov není jenom chorvatský
Severozápadní část Istrie s důležitým přístavem Koper patří Slovinsku a Koper není jen důležitý, ale i krásný a historický.
Klíčové je Titovo náměstí s Pretoriánským palácem, palácem Loggia s vyhlášenou kavárnou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie z 12. století s věží, z níž je skvělý výhled na město.
Doporučit lze také starobylé městečko Piran s benátským palácem z 15. století. Nesmějí sem auta, takže atmosféra středověkých uliček je dokonalá. Bonusem je zdejší 18 km dlouhá pláž a blízký přírodní park Strunjan s lesy a naučnou stezkou, vybíhající do moře.
Kdo má raději tep civilizace, ať zamíří do blízké Portorože. Najdete tu pláže s drobnými oblázky, dobré ubytování i kuchyni a není zde nouze ani o noční život pro všechny věkové skupiny.
Ostrovy Brioni
Z Istrie jezdí trajekty do různých míst, nejzajímavější jsou ostrovy Brioni (Brijuni) při západním pobřeží. Je jich celkem čtrnáct a mají status přírodní rezervace. Jsou bez stálého obydlení, ale přesto se tu turista může ubytovat.
Vyskytuje se tu víc než 680 druhů vzácných rostlin a 200 druhů ptáků, ostrovy ale víc proslavil maršál Josip Broz Tito, vládce Jugoslávie, který tu měl letní rezidenci. Nechal tu mj.
vybudovat safari park se slony, zebrami, antilopami a pštrosy, ten je tu dodnes.
Nebyl ale první, koho onen ráj na zemi okouzlil, vždyť na ostrovech se najdou ruiny vil římských boháčů z 1. století po Kristu, zbytky byzantské tvrze a templářský kostel.
Lázeňské letovisko pochází z počátku 19. století, kdy ostrovy patřily rakouskému průmyslníkovi Paulu Kupelwieserovi, v jehož luxusním hotelu se koncem 40. let maršál Tito zabydlel.