Jestli máte dny zaplněné prací a zorganizované téměř po hodinách, jedete na plný plyn a sama na sebe kladete maximální nároky, vážně se vystavujete riziku zhroucení.
Mizerná nálada, úbytek energie, žádná chuť do života? To není stav, nad kterým lze mávnout rukou. Může jít o syndrom vyhoření, který trápí čím dál tím větší procento populace.
Nenakopne vás už nic?
Bohužel si pocit vyhoření většina lidí spojuje pouze s dočasnou únavou. Syndrom vyhoření však může mít negativní dopad na zdraví, a to jak na psychické, tak i fyzické.
Většinou začíná pocitem, že už prostě nemůžete, jste naprosto vyčerpaná a není nic, co by vás mohlo potěšit.
Nebaví vás nic, co vám donedávna dělalo radost, nenakopne vás ani společně strávený čas s nejbližšími, neuleví vám odpočinek ani sex. Jste zakuklená v bublině, ze které není cesty ven.
Začíná zcela nenápadně
Syndrom vyhoření je ze začátku těžce rozpoznatelný, protože se snadno zamění s únavou nebo špatnou náladou. Kdy je třeba mít se na pozoru? Především ve chvíli, kdy vás práce přestala bavit, i když jste se ještě před půl rokem rozplývala, že máte práci snů.
To může nastat i ve chvíli, kdy se vám v práci daří čím dál lépe. Právě velký zápal do pracovních činností a neschopnost odpočívat totiž velmi často odstartuje syndrom vyhoření.
Zkrátka touha po dokonalosti může člověka zaslepit a najednou si nevšimnete, že poslední dva měsíce jste neměla volný víkend, neviděla jste se s přáteli a neudělala pro sebe nic.
Nic obyčejného, jako procházka, výlet, sport nebo čas strávený jen s knížkou na gauči.
Okolí vám napoví
K velké únavě a netečnosti se postupem přidává nechuť k jídlu, porucha spánku, vysoký krevní tlak, zapomínání nebo problémy s dýcháním. Častým příznakem je i oslabená imunita nebo závratě.
Výjimkou nemusí být ani agresivita ve chvíli, kdy vám někdo připomíná, že s vámi není něco v pořádku.
Právě vaše okolí je ale nejlepším radarem. Ti, kdo vás znají dobře, si mohou všimnout prvních příznaků, že s vámi není něco v pořádku. Proto nikdy takové připomínky neberte na lehkou váhu.
Délka léčby se může táhnout
Pokud si přestanete namlouvat, že se z toho vyspíte, je před vámi dlouhá cesta.
Ve vrcholné fázi syndromu vyhoření není tak jednoduché vrátit se zpátky do normálního života a je potřeba dlouhodobější léčba, která vyžaduje také návštěvu odborníka a terapeutické sezení.
Je samozřejmě možné nasadit antidepresiva, ale ta neřeší příčinu, tu odstraní až terapie, samozřejmě změna životního stylu, a hlavně pracovního nasazení. Důležitá je podpora rodiny i přátel a vaše ochota vrátit svůj život do normálu. Jen to vše ruku v ruce vede k úspěchu.