Snad všem jsou známé léčivé účinky listů, semen či květů konopí. Stejnou pozornost si ale zaslouží i jeho kořeny.
Konopí si během tisíců let našlo uplatnění v mnoha oborech od potravinářství přes průmysl po lékařství. Dnes zažívá renesanci.
K čemu jsou dobré kořeny
Už ve starém Římě se doporučoval odvar z kořene konopí pro úlevu bolavých kloubů, na záněty, dnu, horečku a další nemoci. Jejich účinky si však stále zaslouží pozornost. Kořeny obsahují mj.
alkaloidy, fytosteroly a další látky s protizánětlivým účinkem, navíc je v nich i friedelin, sloučenina, u níž byly potvrzené jak protizánětlivé, tak antipyretické a analgetické účinky.
Proto se dají využít proti bolestem, horečce i zánětu. Zmíněný fridelin má také antioxidační vlastnosti a posiluje funkci jater, která byla v minulosti poškozena.
Kromě toho pomáhají kořeny zvyšovat hladinu ženského hormonu estrogenu v těle, čímž mohou zabránit komplikacím například v menopauze.
Jak je používat
Prášek vyrobený drcením nasušených kořenů můžete rovnou přidat do různých jídel nebo si z něj připravit odvar. Pro 0,5 l studené vody, přidejte 1 lžičku ghí nebo kokosového oleje, ¼ lžičky mletého černého pepře a přiveďte k varu. Vařte 20 minut na mírném ohni, poté přeceďte.
Nápoj můžete ochutit třeba medem či čekankovým sirupem. Dva šálky denně uleví od bolestí, uvolní svaly, vyčistí organismus a podpoří trávení.
Dalšími variantami jsou krémy, balzámy a masti na bázi výtažků z konopných kořenů, kterými můžete léčit popáleniny, odřeniny, bodnutí hmyzem nebo vyrážku. Pořídit si můžete také stále oblíbenější tinkturu z kořenů. Její příprava je lehce složitější. Vyrábí se totiž několikahodinovým vařením.