Růže je zkrátka královnou mezi květinami. Nejen že krásně vypadá i voní, ale má i blahodárné účinky na naše zdraví. Zařaďte ji proto do svého jídelníčku.
Od sirupu po čaj
Potřebujeme k tomu hlavně dostatečné množství okvětních lístků. Z nich můžeme připravit sirup, želé, rosol, ale i džem. Z čerstvých i nasušených lístků lze připravit také čaj. Nezáleží na tom, jakou barvu růže má, léčivé účinky mají všechny odrůdy.
Pomáhá trávení
Růže harmonizuje činnost srdce a zlepšuje tak krevní oběh. Přináší úlevu při vyčerpání, sklíčenosti, stresu a depresi. Napomáhá také udržet si zdravý a klidný spánek. Růže působí protizánětlivě a tlumí bolest. Reguluje rovněž činnost jater a žlučníku.
Je výborná na žaludek a podporuje trávení. Dokáže si poradit i s bolestí hlavy.
Předává svěžest
Růže je výborný pomocník pro to, jak vypadat dlouho mladě a udržet si pleť bez vrásek. Neshánějte drahé krémy, úplně stačí nechat lístky dva dny zaschnout, naplnit jimi skleničku a zalít panenským olejem tak, aby byly celé ponořené. Ideální olej je třeba meruňkový.
Je dobré nechat plátky tři týdny macerovat na sluníčku nebo v zimě v teplé a světlé místnosti. Poté olej přefiltrujeme a přelijeme do čisté nádoby, kterou uchováváme v šeru a suchu. Tímto olejem si můžete mazat nejen obličej, ale i celé tělo.