Podrážděný žaludek dokáže člověka hodně potrápit. Výrazně si můžete ulevit správným jídlem i pitím.
Gastritida bývá způsobena buď dietní chybou, nebo nákazou – například bakteriemi nebo viry – a většinou po pár dnech sama odezní. Nemusíte do sebe cpát prášky, zkuste to vyřešit správným stravováním.
Odlehčete svůj jídelníček
Při nevolnostech, pocitech na zvracení nebo bolestech břicha asi nebudete mít na jídlo zrovna pomyšlení. Jakmile vám ale otrne, nejhorší, co byste mohli udělat, je přejít hned na normální stravu.
Ještě tři až pět dní po odeznění problémů se vyhněte všemu tučnému i sladkému a dbejte na odlehčený jídelníček, abyste trávicímu systému usnadnili práci a zbytečně ho nezatěžovali.
Doplňte tekutiny
Na doplňování tekutin nezapomínejte. Pokud máte žaludek hodně rozbouřený, první pomocí může být vychlazená cola. Zkuste ji po lžičkách, studenou a bez bublinek. Poté můžete pomalu přejít na vlažný černý čaj.
Zklidňující efekt na žaludek má i zázvor, zkuste z něj nakapat pár kapek na lžičku s černým čajem. Můžete pít i nesycené minerální vody bez příchuti.
Pomáhají především čaje z listů máty peprné, květu heřmánku pravého, meduňky lékařské, slézu, kořene lékořice, jitrocele a listu jahodníku.
Vyhněte se mléku, které sice rozbouřený žaludek rychle uklidní, ale při jeho trávení se výrazně zvýší produkce žaludečních kyselin – zdravý orgán to zvládne bez potíží, ale narušený ne. Na žaludek nejsou kvůli kyselosti vhodné ani čisté džusy nebo smoothie.
Začněte pomalu
Mezi ideální potraviny pro žaludek patří například zralý banán a další lehce stravitelné ovoce, například zralé hrušky nebo jablka.
Banány jsou přirozeným antacidem, které neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě a zmírňuje překyselení, které způsobuje bolesti i žaludeční vředy. Ovoce si naškrábejte lžičkou na jakousi kašičku, bude se vám lépe trávit.
Vařit, nesmažit
Ať už se jedná o bolesti po nemoci, nebo jen po dietní chybě, rozhodně vám prospěje, když budete žaludek šetřit. A to nejen co se výběru surovin týče, ale také úpravou pokrmů. Nejzdravější je dušení a vaření.
Konzumujte nejlépe lehce tepelně upravenou zeleninu – uvařená mrkev nebo celer udrží žaludek v dobré kondici a působí antimykoticky a antibakteriálně i v oblasti střev.
Vhodný je i mírně osolený nemastný zeleninový vývar, do kterého můžete přidat vařenou rýži, dušené a vařené maso a masové vývary. Rozhodně se vyhněte smažení a uzeninám! Takové jídlo je těžko stravitelné.
Opatrně s kořením
Při podrážděném trávicím traktu zapomeňte na výrazné solení a kořenění. Solte minimálně a pro dochucování jídel použijte jen trošku čerstvých bylinek jako je máta, majoránka, bobkový list nebo bazalka.
Vynechte zejména agresivní dochucovadla průmyslové výroby, jež by mohla žaludek podráždit. Nevhodné jsou i chilli papričky či muškátový oříšek.
Dobré rady
• Všechna jídla jezte po malých soustech a dobře je rozžvýkejte.
• Pokud žaludeční potíže trvají déle než tři dny a nelepší se, navštivte lékaře.