Laicky řečeno, otoky vznikají, když voda uvnitř cév uniká do jejich okolí. Většinou nám to vadí po estetické stránce a nejedná se o nic vážného. Jsou ale případy, které signalizují vážnější problém.
Krev se v žilách hromadí
Jedním z vážnějších problémů může být žilní nedostatečnost: žíly dolních končetin jsou vybaveny mechanismem, díky němuž se vrací krev k srdci i proti zemské gravitaci směrem vzhůru.
Ochabnutí žilní stěny a chlopní způsobí, že se krev v rozšířených žilách hromadí a k srdci se vrací jenom pomalu. Na povrchu končetin pak jsou viditelné cévy, lidově křečové žíly (varixy) a nohy otékají.
Žíla ucpaná sraženinou
Strašák všech žen užívajících hormonální přípravky má v naprosté většině případů jiné příčiny a hormony jsou až tou poslední kapkou, kterou se naplní riziko trombofilního stavu.
Když se žíla ucpe krevní sraženinou, objeví se bolestivý otok jen na postižené končetině. Noha je chladnější, těžká a bolí.
Onemocnění srdce a ledvin
Většina chorob, které provází poškození ledvinných funkcí, se projeví otoky různého stupně. Stejně tak pravostranné chronické srdeční selhání bývá provázeno otoky.
Náprava svépomocí
Ve všech výše uvedených případech je samozřejmě nutná lékařská pomoc. Nicméně na prosté otoky existují takzvané babské rady, které vám dokážou rychle ulevit.
Hýbejte se! Každodenní půlhodinová chůze vám zcela určitě prospěje k tomu, aby se otoky zmenšily.
Mějte svou váhu pod kontrolou. Obezita či nadváha je jednou z nejčastějších příčin otoků nohou, nemluvě o tom, že se k ní přidružují i další závažné zdravotní problémy.
Nohu přes nohu ne! Zvlášť u žen je oblíbené křížení nohou při sezení. Zpomaluje to ale proudění krve v končetinách a může to vést až k otokům.
Mezi dlouhým sezením se nezapomeňte občas protáhnout.
Pijte! Důsledné dodržování pitného režimu je základ.
Obujte se pohodlně. Estetické důvody by měly jít stranou. Noste boty, v nichž se cítíte pohodlně. A pokud to není nutné, vyhýbejte se podpatkům, těmi si od otoků nohou nepomůžete. Hýčkejte své nohy a dopřejte jim to nejlepší.
Kouření škodí nejen plicím, ale i cévám. Zhoršuje se tak průtok krve, a otoky jsou na světě.
V případě bylinné pomoci se zaměřte na masti, které obsahují Aloi vera, heřmánek, arniku, kostival, tymián, rozmarýn, eukalyptus, jalovec, kurkumu nebo také kaštan.