Ten, kdo trpí problémy se slinivkou, moc dobře ví, jak velké bolesti může způsobit. Největší riziko nastává hlavně v období mezi svátky, kdy si dopřáváme tučných a mastných jídel.
Svátky klidu a míru, ale také bujarého veselí a obžerství. Takové jsou Vánoce a silvestr. Není snad nikdo, kdo by se v tomto období alespoň jednou nepřejedl. Jenže kvůli nezdravým a těžkým jídlům trpí naše slinivka, ve které se pak může rozvinout zánět.
Akutní zánět slinivky je přitom velice nebezpečnou záležitostí, v některých případech může dokonce končit i smrtí, ten chronický se rozvíjí dlouhá léta a často se ozývá právě v období konce roku. Pokud zaznamenáte jakékoli problémy, neváhejte vyhledat lékaře!
Jaká je ale prevence před zánětem slinivky a co pro ni můžete udělat, když už bolestmi trpíte?
Vyvážený jídelníček je základ
Pokud se chcete do budoucna zánětu slinivky vyhnout, dbejte na nižší příjem tuků, nepijte alkohol a nekuřte. Kromě toho se zaměřte také na příjem jednoduchých cukrů, které našemu zdraví vůbec nesvědčí.
Naopak si dopřávejte hodně vlákniny, zeleniny a ovoce, jestli je to jen trochu možné, vyhýbejte se i bílému pečivu a raději ho nahraďte tím celozrnným.
Omezte také na příliš kořeněná jídla. Při již vzniklém zánětu je nezbytné dodržovat dietu, u které je důležité dávat si pozor na konzumaci ztužených rostlinných tuků, co se týče mléčných výrobků, volte vždy ty nízkotučné.
Nezapomeňte také doplňovat vitaminy, zejména A, D, B a K, doporučuje se také častá konzumace ovesné kaše, doplněná lžící višňového nebo borůvkového sirupu.
Využijte sílu léčivých bylinek
Na léčbu zánětu slinivky se hodí hlavně ty bylinky, které podporují trávení. Mezi ně se řadí kmín, fenykl, majoránka, bazalka, máta, kopr a anýz, prospěšné jsou i čerstvé bylinky, jako jsou mladé kopřivy, pampelišky, sedmikrásky či pažitka.
Účinné jsou samozřejmě i bylinné čaje. Na slinivku skvěle působí hlavně hořké byliny. Nejlepší volbou je proto lékořice lysá – ta brzdí zánět, normalizuje funkci sliznic a urychluje hojení slinivky.
Můžete si také udělat léčivou čajovou směs, na kterou budete opět potřebovat lékořici lysou, heřmánek pravý, mátu peprnou, nať zeměžluči lékařské a listy meduňky lékařské.
Tinktura na zažívání
Na výrobu tinktury budete potřebovat hořec žlutý. Ten stimuluje zažívací systém a má i jednu velkou výhodu – nezatěžuje žaludek.
Tinktura se užívá 30 minut před jídlem a začíná působit už po 5 minutách, kdy se aktivuje sekrece trávicích šťáv, kromě toho také napomáhá s trávením tuků a proteinů.
Příprava:
50 g drceného kořene hořce žlutého zalijte 40procentním alkoholem a nechte po dobu 14 dní louhovat. Nezapomeňte sklenicí občas protřepat. Užívejte 1 čajovou lžičku před jídlem.