Ve vánočním shonu není o drobné úrazy a zdravotní problémy nouze. Proto je důležité vědět, jak si s nimi rychle poradit a kdy je lepší na nic nečekat a vyrazit na pohotovost, nebo rovnou volat domů záchranku.
Podvrtnutý kotník
Chcete nasadit hvězdu na vánoční stromeček. Stačí ale špatně došlápnout, a kotníkem projede ostrá bolest. Co dělat? Sedněte si s poraněnou nohou ve zvýšené poloze. Kotník chlaďte studeným obkladem.
Po chvíli chlazení ošetřete podvrtnutý kotník krémem či emulzí na bolavé a namožené svaly a klouby. Přiložit můžete také pružné obinadlo nebo ortézu.
Pokud je otok hodně velký a přes noc nesplaskne, při došlápnutí jste slyšeli křupnutí a nohu není možné pro velkou bolest zatížit, pak neváhejte s návštěvou lékaře.
Popáleniny
Plech při pečení cukroví, olej při smažení kapra nebo prskavky. Příležitostí, jak se o Vánocích spálit, je víc než dost. A jak spáleninu ošetřit? Nejprve zjistěte, jak moc jste se spálili.
Masivní poškození, kdy je tkáň zčernalá, patří do rukou lékaře, stejně jako rozsáhlé spáleniny.
Zakryjte je sterilním obvazem a jeďte na pohotovost. Popálení se zarudnutím nebo puchýři chlaďte mírným proudem studené vody. Poté použijte sterilní obvaz. Když se objeví puchýře, nepropichujte je. Masti a gely k ulehčení použijte až po odeznění akutní bolesti.
Kost v krku
Přehlédnout drobnou rybí kost je snadné. Když se pak zabodne do krku, bolí to jako čert. Ze všeho nejdřív sáhněte po chlebu nebo troše kysaného zelí. Ty se mohou při polykání na kost nabalit a odnést ji s sebou do žaludku.
Když to nezabere, požádejte někoho z vašich blízkých, aby se vám podíval do krku. Když je kost v horní části krku a je dobře viditelná, dá se většinou opatrně vyndat pinzetou. Kost zabodnutou hlouběji v krku ale musí odstranit lékař na pohotovosti.
Cizí předmět v oku
Při úklidu vám nějaké to smítko spadne do oka raz dva. Když se to stane, požádejte někoho, aby se vám do oka podíval, nebo sami pomocí zrcátka zjistěte, kde se cizí tělísko nachází.
Odstranit jej můžete vatovou tyčinkou namočenou v borové vodě nebo umělých slzách.
Drobné částečky je možné z oka vypláchnout očními kapkami, borovou vodou nebo vodou z vodovodu. Jestliže řezání a bolest přetrvávají, čeká vás cesta na pohotovost.
Žlučníkový záchvat
Prudkou bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad, může vyvolat jakékoli jídlo. Že jde o žlučník, poznáte podle toho, že při nádechu se bolest zesiluje. Většinou ji doprovází nevolnost, plynatost a někdy i prudké zvracení.
Někomu pomůže třeba jen trocha majoránkového čaje, vhodné jsou také farmaceutické léky na žlučník, které zlepšují tvorbu žluči.
V případě, že záchvat neodezní do hodiny, bolest sílí, a případně jdou na postiženého dokonce mdloby, neodkladně volejte sanitku nebo jeďte na pohotovost.