Šedý zákal je onemocnění oka, které postihuje oční čočku. Ta spolu s rohovkou láme světlo, aby mířilo přímo na sítnici, díky čemuž můžeme vidět na blízko i na dálku, a zároveň funguje jako ochrana před zrádným UV zářením.
Příčiny vzniku
Nejčastějším typem šedého zákalu je senilní katarakta. Vznik šedého zákalu je tedy v tomto případě spojen s přirozeným stárnutím lidského oka, konkrétně pak oční čočky. Podle průzkumů postihuje 40 % lidí středního a 90 % procent vyššího věku.
Častěji se s ním potýkají ženy. Vyskytuje se ale také u diabetiků anebo vzniká po úrazu oka nebo při užívání některých léků, např. kortikosteroidů.
Jak se projevuje?
Zamlženým a rozostřeným viděním do dálky, citlivostí na silnější světlo a zkresleným barevným vnímáním či dvojitým nebo trojitým viděním při pohledu jedním okem. Hrozí až slepotou!
Nevyhnutelná léčba
Jediným řešením, jak se šedého zákalu zbavit, je jeho odstranění prostřednictvím operace. Během takového zákroku se zkalená oční čočka z oka odstraní a lékaři ji nahradí čočkou umělou, která navíc nahradí dioptrickou sílu čočky původní.
Její pomocí lze odstranit i krátkozrakost nebo dalekozrakost. Lékaři doporučují podstoupit operaci ihned, jakmile šedý zákal začne zhoršovat vidění.