Krvácení dásní jistě postihlo už každého z nás. Pokud se ale stane pravidlem, a dásně jsou navíc citlivé a bolestivé, zřejmě jde o parodontózu.
Kromě pravidelných návštěv stomatologa a dentální hygieny, můžete pro své zuby a dásně udělat mnoho i doma. Za parodontózou stojí v první řadě nesprávná ústní hygiena, svou roli ale hraje i genetika.
Pokud tedy máte v rodině někoho, kdo chronickým zánětem dásní trpí, je pravděpodobné, že dříve, či později jí můžete trpět i vy. Avšak nemusíte panikařit, riziko vzniku parodontózy lze značně eliminovat.
Správná hygiena je základ!
Ústní dutina je přímo rájem pro různé bakterie. Je tedy důležité se jich vždy důkladně zbavit. Pokud si čistíte zuby alespoň dvě minuty dvakrát denně a nevynecháte ani mezizubní prostory, jste na dobré cestě se parodontóze obloukem vyhnout.
Bakterie totiž způsobují plak, který při nesprávné hygieně napadá dásně a tím dochází k jejich ústupu a odhalování krčků. Aby byla ústní očista co nejefektivnější, pořiďte si jemný zubní kartáček, nezapomínejte ani na masáž dásní.
Jestliže mezi zuby nedostanete mezizubní kartáček, pořiďte si alespoň kvalitní zubní nit.
Snažte se změnit jídelníček
Rafinované cukry nesvědčí celkově našemu zdraví a zubům a dásním obzvlášť. Místo nich vsaďte raději na med. Dávejte si pozor také na nasycené slazené nápoje, které bývají rovněž příčinou nejen zubních kazů, ale i vzniku parodontitidy.
Naopak si dopřávejte celozrnného pečiva, jezte hodně syrového ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se také alkoholu, který je bohatý na cukry a pochopitelně kouření, kvůli kterému naše dásně neskutečně trpí.
Bylinky s bakteriemi zatočí
Čajová směs z dubové kůry, kontryhelu, truskavce ptačího a šalvěje eliminuje zubní plak, regeneruje dásně, zbavuje je zánětu a má i stahovací účinky v případě, kdy dásně začínají ustupovat. Neměli byste samozřejmě zapomínat ani na hřebíček. Toto koření slouží k léčbě dutiny ústní už mnohá staletí.
Vyzkoušejte osvědčené výplachy
Na výplachy se nejvíce hodí zejména mochna nátržník, která zastavuje krvácení a přeslička rolní. Vyzkoušet ale můžete i kurkumu smíchanou s kokosovým olejem, tato směs má totiž silné antibakteriální účinky.