Hektická doba, nikdy nekončící pracovní povinnosti, péče o děti, vnoučata… To vše může být zdrojem stresu, který začne ovládat náš život. Jak se začne projevovat?
Začne to nenápadně. Prostě si občas poškrábete svědící místo na ruce, na kotníku nebo třeba na hranici vlasů. Po čase se tam, kde se drbete, vytvoří červená, vystouplá skvrna, která se zvětšuje. A vás čeká dlouhý boj s nemocí nazývanou neurodermatitida.
Proč právě já?
Neurodermatitida postihuje častěji ženy než muže a většinou se objevuje mezi 20. a 50. rokem. I když příznaky onemocnění se mohou jevit podobně jako u kožní alergie, s alergií nemá tato nemoc nic společného. Její kořeny tkví v psychice.
Ke vzplanutí onemocnění často dochází v době, kdy je postižený jedinec pod zvýšeným tlakem, čelí dlouhodobému vyčerpání a stresu.
Klasická léčba spočívá v použití kortikoidových mastí, které omezují svědění a působí protizánětlivě, a rovněž zklidňujících léků, zejména na noc, aby nedocházelo ke škrábání postižených míst.
Kortikoidy mají rizika, alternativa se protáhne
Nevýhodou je, že zklidňující přípravky jsou návykové a po kortikoidových přípravcích se pokožka ztenčuje. V důsledku se tak po krátkém zlepšení může stav nemocného ještě zhoršit. Naproti tomu alternativní léčba je sice dlouhodobá, ale přináší výsledky.
Osvědčují se masti s koloidním stříbrem, které jsou v běžném prodeji v lékárnách, a také výtažky z konopí. Proti psychickému neklidu můžete bojovat pomocí bylinkových čajů (meduňka, heřmánek, apod.) a uvolňujících cvičení.