Volnost je na běhu jedna z nejkrásnějších věcí. Jenomže jak na něj? Máme pro vás užitečné rady, které vám ve vašich běžeckých začátcích pomohou.
Běhání je vhodné úplně pro každého zdravého člověka. Začít může kdokoli, ale pomalým tempem a postupným vypracováváním se k lepším a lepším výkonům.
Běh je skvělá aktivita na rychlé zhubnutí a také na posílení imunity a srdce. Pokud tedy nemáte žádnou srdeční nebo jinou vadu, při které lékař běh nedoporučuje, můžete se do toho směle pustit. Pokud jste obézní, začněte pomalu, nejlépe pouze delší chůzí.
Kvalitní obuv a vhodné oblečení
Běžecká bota je prostě základ dobrého běhu.
Bota musí být dostatečně prostorná jak v příčném, tak podélném směru. Základním pravidlem při volbě velikosti je volit botu min o 1 cm větší, než je velikost nohy. Důležitým aspektem pro výběr běžecké boty je také výška dropu.
Výška dropu určuje sklon chodidla v botě (je to rozdíl výšky paty a špičky). Při volbě výšky dropu musíte brát v potaz několik věcí: hmotnost, povrch, na kterém nejčastěji běháte, délku jednotlivých tréninků a techniku běhu.
Pro začátečníky se doporučují boty s vysokým tlumením a dropem 8 až 10 mm. S oblečením je to tak, že pokud začínáte v létě nebo na jaře, stačí vám tričko a šortky.
Pokud začínáte na podzim a v zimě, vybírejte oblečení z funkčního materiálu, které vrstvěte. Základem by mělo být tričko s dlouhým rukávem a stojáčkem nebo rolák ke krku a přes něj bunda s nepromokavou a neprofouknutelnou vrstvou.
Svižnější chůze
Napoprvé se doporučuje rychlá chůze společně s krátkým pomalým během. Chůze by měla pořád převažovat. Můžete například 9 minut rychleji chodit a pak 1 minutu pomalu běhat a tuto kombinaci opakovat celkem 3x, aby dohromady běh trval 30 minut.
Druhý týden začnete s osmiminutovou chůzí a dvouminutovým během a opakujte opět 3x. Další týden pak 7 minut svižné chůze a 3 minuty pomalého běhu atd. Po dvou měsících můžete začít běhat bez chůze celých 30 minut.
Správná technika
Při běhu dbejte na správnou techniku. Běžec by měl být v mírném náklonu dopředu. Měl by dopadat pod své těžiště na střed či špičku chodidla, hrudník lehce vyprsený.
S nadsázkou se dá říct, že je běžec v permanentním pádu. Pokud chcete zrychlit, zvyšte frekvenci kroku, ne jeho délku. Dlouhý krok vás nutí dopadat na patu, což snižuje efektivitu běhu a zvyšuje náročnost na pohybový aparát.
Součást denní rutiny
Zkuste se zamyslet, kdy se vám trénink nejlépe hodí, a berte ho jako součást dne a denního programu. Mnoho lidí vytížených prací a služebními cestami běhá brzy ráno, ti, kdo mají pevnou pracovní dobu, zase nejčastěji večer.
Určitě si vyzkoušejte běh v různých denních dobách, ať víte, co vyhovuje právě vám. Pak se teprve rozhodněte pro svůj správný čas.
Motivujte se
Sežeňte si parťáka na běhání. Mít někoho, s kým si můžete vyměňovat poznámky a zkušenosti, je neocenitelný způsob, jak zajistit, že zůstanete soustředění a vytrváte.