Máte v rodině cukrovku a už vás napadlo, zda se o slovo nehlásí i u vás? Velkou nevýhodou je, že nemoc v počátku „nebolí“ a nedonutí tak nemocného jednat. Jak ji poznáte a jak se jí vyhnout?
Cukrovka druhého typu je způsobená dlouhodobě zvýšenou hladinou cukru v krvi. Je způsobená hlavně stresem, přejídáním a nedostatkem pohybu.
Nejlépe cukrovce předejdete správnou konzumací potravin a nejde jen o vynechání sladkého. Denně snězte dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny a dvě porce mléčných výrobků. Vybírejte si libové maso a celozrnné pečivo.
Čeho si všímat?
Vysoká hladina cukru vede ledviny k tomu, že se ho snaží odfiltrovat. Proto je následkem časté močení, tím pádem i dehydratace a následná žíznivost. Cukrovkáři bývají často unavení, protože se cukr zadržuje v krvi místo aby dodal energii buňkám.
Přebytek glukózy může způsobit i rozmazané vidění, pomalé hojení nebo brnění rukou a nohou. Diabetikům se v záhybech krku, podpaží nebo tříslech objevují tmavé skvrny.
Zbystřete také, pokud trpíte na kvasinkové infekce, které se objevují tam, kde je teplo a vlhko – v podpaží, ústech nebo pohlavních orgánech. Pokud jste si po přečtení příznaků diagnostikovali nemoc okamžitě, nezoufejte.
Nemoc pozná až váš lékař z krevních odběrů. Ty byste si ostatně měli nechat dělat jednou za dva roky tak jako tak.