K létu patří sluníčko a vůně sušených léčivých bylinek. Třeba právě taková levandule, to je doslova hotový zázrak přírodní medicíny. Její květy mají navíc nádhernou modrofialovou barvu, a tak není divu, že stala ozdobou našich zahrádek.
Půvabná levandule je malý, silně aromatický polokeř. Její původní vlastí je oblast v západním Středozemí, ale brzo se rozrostla po všech zemích okolo Středozemního moře. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence, nyní však zdomácněla i v našich zahrádkách.
Suší se zavěšená v malých svazcích
Levandule se sbírá, když se jí rozvinou první květy, což je v červnu a v červenci. Pak odřezávejte její koncové klasy, sušte je zavěšené v malých svazcích ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C.
Pod ně umístěte papírové kornouty, do kterých suché květy opadávají. Ty pak uchovávejte v papírových sáčcích nebo uzavíratelných dózách. Rozhodně se vám to vyplatí. Květy levandule totiž obsahují prospěšné třísloviny a silice, díky nimž má svou typickou vůni.
Snižuje krevní tlak a pomáhá proti stresu
A právě kvůli ní je levandule tolik oblíbená v kosmetice i lékařství. Není divu, vždyť umí snižovat krevní tlak, potlačovat růst bakterií a zklidňovat a uvolňovat tělo. Zároveň úspěšně pomáhá bojovat proti stresu a depresím.
Také podporuje trávení a tlumí nadýmání. Umí zmírnit bolesti hlavy, podporuje imunitní systém a urychluje hojení ran, zánětů a popálenin. Využití levandule v domácí léčbě je velmi jednoduché.
Sušenou levanduli nadrťte a pak si z ní připravte voňavý čaj, třeba v kombinaci s heřmánkem.
Koupel na pocuchané nervy
Z levandule si také můžete udělat mast, domácí sirup a třeba i bonbóny. Výborná je i levandulová koupel, která uklidní pocuchané nervy. Koupel z ní si připravíte tak, že několik hrstí sušené levandulové natě povaříte půl hodiny v 5 l vody.
Pak necháte lehce zchladnout a vlijete do vody ve vaně. Levandulovou koupel si užívejte 20 minut. Levandule se však nepoužívá jen k léčebným a relaxačním účinkům. Když dáte svazek usušené levandule do skříně, moli se jí obloukem vyhnou.