Ať už jste na včelí bodnutí alergičtí, nebo ne, je zapotřebí při každém žihadle, které dostanete, dodržovat osvědčený postup.
Dostat žihadlo od včely není na jaře a v letních měsících nic neobvyklého. Ale jak se v takovém případě zachovat, aby bolest přešla co nejrychleji a nezůstala vám po žihadle ani stopa? Máme pro vás pár rad a tipů.
Co jste nevěděli?
Možná jste dodnes netušili, že žihadlo, které vám zůstane zapíchnuté v kůži, je samostatným živým orgánem, který pracuje i po vpichu, dokonce ještě celou minutu.
Během této doby se do kůže zavrtává čím dál hlouběji a vypouští čím dál více jedu, proto je zapotřebí ho ze všeho nejdříve okamžitě nehty nebo pinzetou vytáhnout.
Použijte chladivý gel
Jakmile je žihadlo venku, zchlaďte si zasažené místo ledovou vodou nebo ledem. Následně si ke kůži přiložte plátek cibule nebo si ho potřete medem.
V ideálním případě si kůži natřete vrstvou chladivého gelu, například z aloe vera. V okamžiku, kdy si poranění ošetříte, alespoň na půl hodiny se jděte natáhnout mimo dosah slunce.
Pokud vás postižené místo pořád bolí, přiložte si na něj studený obklad a obměňujte ho každých deset minut. Jako prevenci proti alergii si můžete vzít jakýkoli lék na alergii, například volně prodejný Zyrtec.