Není před ním úniku, ale panuje kolem něho řada falešných pověr. Jste v obraze a víte, co je pravda, a co je lež, nebo v tom tápete?
1 Pomůže trpělivost
Ano i ne. Klimakterium je přirozený proces, a proto se můžeme občas setkat s názorem, že je nutné všechny nepříjemné průvodní jevy vydržet. Není to ale nutné.
Zatímco dříve se spousta žen přechodu ani nedožila, nebo ho prožily jako skutečné babičky, většina dnešních žen prožije od poslední menstruace ještě nejméně třetinu života.
U osmdesáti procent z nich typické příznaky přechodu ustoupí, ovšem současný hektický životní styl s nedostatkem pohybu a s důrazem na vysokou pracovní výkonnost není právě pro nenápadné přetrpění klimakterických obtíží ideální.
2 Nejhorší jsou návaly
Ne. Návaly horka a pocení obtěžují zhruba tři čtvrtiny žen v klimakteriu. Tyto příznaky jsou nepříjemné, ale v zásadě neohrožují zdraví.
Příčina jejich vzniku je poměrně komplikovaná, ale zjednodušeně řečeno dochází k nim proto, že se mozek rozhodne, že je organizmus přehřátý.
3 Dbejte o srdce a cévy
Ano, mnohem závažnější než návaly horka je například vysoký krevní tlak, který se může vlivem klimakteria dostavit. U žen po menopauze se objevují rizikové faktory kardiovaskulárních chorob. Změní se hladiny krevních tuků, mění se faktory krevní srážlivosti. Pokud se u ženy projeví nemoci srdce a cév, její prognóza je horší než u mužů.
4 Po přechodu každá žena ztloustne
Většinou ano. Tvar těla se totiž začne s věkem měnit a určité nabývání na váze je obvyklé. Je však dobré udržet hmotnost pod kontrolou.
Snižující se hladina estrogenu v těle totiž napomáhá k tomu, že tělesný tuk se namísto v oblasti kyčlí a hýždí začíná hromadit v oblasti pasu.
5 Pomoc bylinek
Jednoznačně ano. Některé ženy si oblíbily užívání přírodních rostlinných léčiv, ať už ve formě průmyslově připravených speciálních doplňků stravy nebo individuálně připravených čajů či tinktur. I ty mohou zmírnit návaly horka.