Kombinací olejů, másel, vonných esencí a bylinek lze docílit voňavého domácího mýdla, které dokáže vyživit vaši pokožku.
Nejenže jí správným mýdlem dodáte vše, co ke správnému fungování potřebuje, ale pravidelným použiváním kvalitního mýdla také pokožku omladíte.
Vše, co potřebujete
Na výrobu mýdla si připravte 500 ml kvalitního zastudena lisovaného olivového oleje, 300 ml kokosového oleje, 200 g bambuckého másla, 140 g hydroxidu sodného, 380 ml destilované vody, přírodní esenciální oleje dle vašeho výběru a sušený měsíček, levanduli a okvětní plátky růží.
K ruce si vezměte i teploměr, formu na výrobu mýdla a kráječ na mýdla. Všechny potřebné suroviny seženete ve šech větších drogériích a lékárnách.
Při odměřování jednotlivých ingrediencí dbejte na přesnost, neboť i sebemenší odchylka může změnit vlastnosti mýdla.
Krok za krokem
Ze všeho nejdříve nasypejte hydroxid sodný do destilované vody. Nikdy nepostupujte opačně, pracujete s žíravinou a mohli byste se zranit. Jakmile hydroxid vsypete do destilované vody, zahřeje se na osmdesát pět stupňů Celsia. Vyčkejte, dokud teplota neklesne na třicet sedm stupňů.
Čekání si zkraťte tím, že všechny oleje rovněž zahřejete na teplotu okolo třiceti pěti až třiceti sedmi stupňů Celsia. Jakmile docílíte správné teploty, hydroxid s destilovanou vodou přelijte do olejů a tyčovým mixérem promixujte.
Na konci by měla být konzistence mýdla podobná pudinku. Nakonec přidejte vonné esence a trochu sušených bylinek. Promíchejte a připravenou hmotu nalijte do formy na mýdlo.
Pokud ji nemáte, můžete použít jakoukoli jinou pečicí formu. Tu pak vypodložte pečicím papírem. Formu s mýdlem nechte dvacet čtyři hodin odležet.
Krájíme a necháváme zrát
Druhý den mýdlo z formy vyklopte a nakrájejte na kostky. Ty pak vložte do pekáče nebo jiné větší nádoby a nechte jej tři týdny odležet.
Během této doby bude postupně zrát a dostávat finální konzistenci. Po uplynutí doby můžete pomocí indikačních papírků zkontrolovat správné pH mýdla, které by mělo být sedm.