Může za ně překyselený organismus, stres či cukrovka. Občas dokážou pořádně potrápit a po odeznění zůstávají svaly ztuhlé a napjaté. Víme ale, jak na křeče vyzrát.
Mohou nás postihnout kdykoli a poznáme je podle ostré bolesti a ztuhlosti ve svalech. Často nám křeče napovídají, že s naším tělem není všechno v pořádku.
Neignorujte je, a pokud se opakují příliš často, poraďte se se svým lékářem. My vám poskytneme několik rad, jak se náhlých křečí zbavit a také jak jim efektivně předcházet. Pomoc najdete v přírodě, v receptech našich babiček a prababiček.
Heřmánkový olej
Heřmánek je používán už od nepaměti. Využívá se k léčbě mnohých onemocnění včetně svalových křečí. Ideální je ve formě olejové masti.
Tu si připravíte tak, že dvě hrsti čerstvého nebo hrst sušeného heřmánku vhodíte do uzavíratelné sklenice a zalijete kvalitním rostlinným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo olivovým.
Sklenici uzavřete, protřepejte a na tři týdny ji odložte na suché a teplé místo. Po uplynutí doby olej přeceďte přes plátýnko, a jakmile vás přepadnou křeče, ihned si postižené místo heřmánkovým olejem promasírujte.
Šťáva z třešní
Brzy začne sezona třešní, udělejte si proto zásobu na celý rok. Zamrazte je nebo zavařte, poslouží vám stejně dobře jako třešně čerstvé. Jako rychlá pomoc i prevence proti křečím se užívá právě třešňová šťáva, jelikož má antioxidační a protizánětlivé účinky.
K ruce si vezměte klasický odšťavňovač nebo vypeckované třešně rozmixujte. V případě potřeby můžete přidat trochu vody a na dochucení lístky máty.
Dochucujte kajenským pepřem
Máte-li rádi ostrá jídla, přidávejte do omáček či jiných teplých pokrmů kajenský pepř. Jídlo nejenom skvěle dochutí, ale pomůže vám i od křečí, protože obsahuje kapsaicin, který uvolní svalové napětí.
Čerstvé či mražené borůvky
Podobně jako třešně fungují i borůvky. Ať už čerstvé nebo mražené, v případě křečí si dopřejte alespoň půl hrsti borůvek. Můžete je rovněž rozmixovat a dát si je například s jogurtem.
Z mražených borůvek si můžete připravit i domácí ovocno-zeleninový koktejl, kdy v mixéru rozmixujete mražené borůvky, půlku jablka, půl hrsti bazalky a půlku řapíkatého celeru.
Čaj proti křečím
Trápí-li vás křeče v oblasti dolních končetin, alespoň jednou za čtrnáct dní si připravte čaj ze směsi několika bylin.
Na jeho přípravu potřebujete jeden díl macešky polní, jeden díl listu černého rybízu, jeden díl zlatobýlu obecného a stejné množství květu koňského kaštanu.
Jednu lžičku směsi spařte hrnkem vroucí vody. Patnáct minut louhujte a ještě teplý vypijte. Skvělý je i čaj z květu divizny velkokvěté. Jednu čajovou lžičku léčivky zalijte 2 dcl vroucí vody, deset minut louhujte a pak sceďte. Odvar pijte dvakrát denně.
Koupel z jedlé sody
Při akutních potížích si napusťte vanu horkou vodou a přidejte do ní jedlou sodu. Na pět litrů vody použijte dvě lžíce sody. Do koupele se můžete ponořit celí, anebo si v ní omývejte jen dolní či horní končetiny, záleží, na jakých místech vás křeče sužují.
Nezapomínejte na hořčík
Funguje jako prevence proti křečím a svalové ztuhlosti. Velké množstí hořčíku najdete v mandlích, banánech či luštěninách. Hořčík obsahují taktéž špenát nebo ryby.