Nehýbete se a máte nadváhu? Zaděláváte si na bércové vředy. Jakmile se jednou objeví, budou se opakovaně vracet. Jejich chronická podoba velmi zapáchá. Bércový vřed je dlouhodobým onemocněním, které se často vrací.
Jeho léčba vyžaduje aktivní přístup, ukázněnost a trpělivost. Nejčastějším faktorem vzniku jsou dědičné dispozice, životní styl, tedy zaměstnání, nedostatek tělesného pohybu a obezita. Jak se mu vyhnout?
Pravidelný pohyb, zdravé jídlo, dostatek tekutin a přiměřená váha snižují riziko bércového vředu. Svou roli hraje i odpočinek, vždy když budete moci, podložte si nohy. Málokdo si uvědomuje, že tak malá plocha, jako nohy, nese celou váhu těla.
Příznaky začínají zhoršením kvality kůže. Kůže se ztenčuje a vysychá nebo naopak může být prosáklá a zmokvalá. Bércové vředy se často vyvinou z malého poranění, škrábnutí nebo oděrky, která se dlouhou dobu nechce zhojit.
Postupem času se na ní utvoří stroupek, který praskne a otevře se rána. Pokud se do rány dostane infekce, začne silně zapáchat.
Léčba bércového vředu
Bércové vředy se objevují u diabetiků, nemocných s chronickou žilní nedostatečností, nemocných s vysokým tlakem, po zánětu žil a lidí obézních. Při léčbě bércového vředu je důležité odlehčovat končetinu.
Dobře působí bandážování, obinadla motejte od prstů přes patu, až pod koleno. Nemocný si může pomoci pravidelným procvičováním nohou. Mělo by se provádět třikrát denně.
Cvičení spočívá v kroužení v kotnících na obě strany, přitahování a propínání špiček a skrčování a natahování prstů u nohou. Velmi silnou komplikací bércových vředů je zápach. Mnoho nemocných se za sebe stydí. Moderní léčebné metody však umožňuje řešit i tento problém..