S nástupem podzimu jsme si doma naplnily vázy suchými květy a přírodními dekoracemi. Určitě mezi nimi nechybí ani červené lampionky tzv. židovské třešně, čili mochyně. Ovšem při bohaté úrodě této trvalky je škoda plody nevyužít v kuchyni.
Mají nejen příjemnou chuť, ale jsou také bohatě obdařené beta-karotenem, vitaminem C a draslíkem, takže pomáhají také proti otokům. Doporučuje se také jako podpůrný prostředek při léčbě dny.
Kromě ní léčí i revmatismus, působí močopudně, detoxikuje a posiluje organismus.
Využít se tak dají plody jak mochyně peruánské, tak mochyně zemní. Ale pozor, nezralé plody obsahují dostatečné množství solaninu, aby vyvolaly po pozření zažívací problémy a průjem.
Využití v kuchyni Bobule se často zavařují, přidávají do marmelád nebo tvoří základ alkoholických likérů.
Ovoce je možné i kandovat a sušit, podobně jako rozinky. Mochyně se využívá do studených omáček k masu i dezertům. Nebo z ní můžeme připravit marmeládu. Domácí džem: Na 1 kg plodu dáme asi 700 g želírovacího cukru.
Plody nejprve rozmixujeme a pak s cukrem povaříme. Čatní z mochyně: Zkaramelizujte šálek cukru s 2 lžícemi vody. Po několika minutách je cukr lepkavý a zlatý. Přidejte ½ hrnku nakrájené bílé cibule, 500 g mochyně a ¼ šálku jablečného octa.
Uveďte směs do varu. Nechte povařit, přidejte sůl a pepř a nechte vychladnout. Čatní z mochyně připomíná chutí mangové čatní.