Není to zase tak dávno, co krásné pláže Rudého moře byly pusté a přímořské vesničky sloužily jen k obživě rybářů.
Dnes patří turistika k nejvýznačnějším zdrojům příjmů Egypta a na letoviscích kolem jednoho z nejkrásnějších a nejčistších moří je to znát! Vůkol poušť a na břehu ráj, tak vypadají resorty nejen na západním břehu, ale i na Sinajském poloostrově.
Suverénně nejznámější je Hurghada s mezinárodním letištěm, odkud vyjíždějí busy do ostatních letovisek. Každý hotel tu má vlastní pláž se slunečníky, bazén, fitko, wellness, nemluvě o dobře zásobeném baru. Noční život tu jen kvete.
Zvídavější turisté tu mohou vyrazit do Muzea mořské biologie a do zdejšího mořského veleakvária. Mnohé překvapí i existence dvou křesťanských klášterů sv. Antonína a sv.
Pavla, kam se pořádají výlety. Patří egyptské koptské církvi na břehu Rudého moře působí trochu jako zjevení. Vznikly už ve 4. století, tj. před 1700 lety!
Odevšad se dá k Nilu
Poutavé výlety za památkami v údolí Nilu, jako jsou chrámy v Luxoru a Karnaku, nabízejí prakticky všechna letoviska na východním břehu, jako je Marsá Alam, Safaga, Port Ghalib nebo Makadi Bay, ale zkuste třeba Smaragdové doly královny Kleopatry s podzemním sálem a ruinami z římského období!
Spíše lázeňsky je zaměřená severněji položená Ajn Suchna. Letovisko Samaday vám nabídne zátoku s delfíní rezervací, letovisko El Gouna je zajímavé tím, že jeho značná část je na umělých ostrůvcích.
Takřka bez výjimky mají městečka svojí starou čtvrť vhodnou k výhodným nákupům a většinou tu najdeme i poměrně velké auquaparky, kde si na různě tvarovaných tobogánech užijí děti i dospělí.
Stopy míří na Sinaj
O něco mladší a možná ještě exotičtější jsou letoviska na Sinajském poloostrově, Taba, Nuweiba, Šarm Al-Šajch, Dahab a další. Šarm Al-Šajch je největší a nejjižněji položený.
Zajímavé je, že základy turistiky tu položili Izraelci, kteří oblast dobyli v roce 1967 a po mírových dohodách roku 1981 tu zanechali letiště i první hotely. Výlety od pláží do vnitrozemí se tu pořádají ze všech resortů do stejných míst:
nejvděčnější je klášter sv. Kateřiny na úpatí hory Sinaj, kde podle Bible spatřil Mojžíš hořící keř.
I na Sinaji jsou pláže s pozvolným vstupem do moře čili vhodné i pro rodiny, ale i tak určitě zkuste potápění aspoň se šnorchlem, na výběr jsou i bezpečná místa s korály těsně pod hladinou!
Ještě je tu Ejlát!
Poněkud jiné místo pro rekreaci představuje v tomtéž moři a v Akabském zálivu přístavní město Ejlát, na dohled od nejseverněji položené egyptské Taby, ovšem po souši odtud prakticky pro turistu nedostupný. Patří totiž Izraeli, což je poněkud bohatší země.Turista tu sice také najde pláže se slunečníky, ale spíše než válecí resort se jedná o jakési přímořské Las Vegas, kde se především točí velké peníze a hraje hazard.
Najdete tu delfinárium, především si ale zahrajete black jack, poker a jiné karetní hry.
Sjíždí se sem a předvádí se tu izraelská smetánka, vozy jako Lamborgini, Maybach či Bentley tu nejsou vzácností.
Blízko pobřeží kotví lodě – kasina, své pobočky tu mají luxusní hotely jako Hilton, Crown Plaza, Meridian, ten nejluxusnější, Herods Palace Hotel, je samozřejmě kasino. S tím souvisí pro našince nepříjemná skutečnost: je tu krásně, ale draho.