Také se v této náročné době potřebujete zasnít? Magické ostrovy s prastarou kulturou u východního břehu Afriky jsou snem mnoha romantických duší. I když teď na exotický Zanzibar právě teď odletět nemůžete, pojďte se tam spolu přenést ve fantazii. Cesta po krásných plážích s bílým pískem začíná…
Zanzibar tvoří dva největší ostrovy Unguja a Pemba plus další malé ostrůvky v Indickém oceánu a byl kdysi nezávislý – dnes patří Tanzanii.
Už hlavní město Zanzibar Town, zvané kdysi prostě Kamenné (Stone Town), na ostrově Unguja je jako vystřižené z dobrodružného filmu.
Krásné a liduprázdné písčité pláže jsou jen jednou z atrakcí. Ještě tu neprorazila úplná turistická komerce, a tak se můžete kochat historickými stavbami, které pustnou, ale o to jsou skutečnější.
Zanzibarské Staré Město tvoří spleť uliček úzkých pro auta, proto se tu jezdí na kolech a skútrech, ale hlavně se chodí pěšky. Úžasné domy postavené z tmavého korálového kamene vás přesunou o tři sta let zpátky do éry dřevěných korábů, šavlí a mušket.
Na návštěvě u sultána
Největší dominantou je Dům zázraků Beit-al-Ajaib, kdysi sídlo sultána, dnes zajímavé muzeum místní historie a kultury.
Stará pevnost Ngome Kongwe, postavená v 17. století Portugalci, které vzápětí vyhnali ománští sultáni, je ponurým místem, rozsvěcovaným však koncerty a divadlem. V přilehlém parku Forodghani ožívá po setmění trh s mnoha dobrotami, pro Evropana nevídanými.
Zato ve dne můžete na tržiště Darajani o pár ulic dál, to je skutečné mraveniště! Nezapomeňte navštívit anglikánskou katedrálu na místě někdejšího trhu s otroky.
Většinu ostrova ale stále pokrývá tropický les a zejména v chráněném pralese Jozani na jihu můžete vidět opice, hlavně tamaríny a kočkodany.
Plavba lodí rovnou až do pralesa
Na ostrově Pemba zjistíte, že jsou tu ještě hustší pralesy než na Zanzibaru. Zdejší krajinu prostupuje silná vůně hřebíčku, zdejšího vývozního artiklu. Určitě nemůžete minout tajemné ruiny opuštěných měst Ndagoni a Mkama Ndume ve středu ostrova.
Většinu obyvatel živí rybolov a sledovat místní rybáře, jak na téměř středověkých bárkách za pomoci bidel vyrážejí na moře, je vážně působivé.
V centru ostrova, městečku Chake-Chake, můžete navštívit starou ománskou pevnost, je v ní muzeum, ale hlavní je na Pembě kouzelná, zvlněná krajina. Není problém tu pořídit krásné foto s mohutným baobabem.
Ženy jistě potěší, že jsou tu ke koupi šátky a textilie opravdu divokých, originálních vzorů.
Překrásné zanzibarské dveře
Vizitkou domů na Zanzibaru jsou vstupní dveře. „Zanzibar doors“ je výtvarný, stavební i společenský pojem. Bývají bohatě vyřezávané a z kvalitního dřeva odolného proti termitům a vlhkosti.
Používá se dřevo chlebovníku, durianu anebo z Indie dovezené teakové či sezamové. Rozlišují se dva typy, arabské obdélníkového tvaru a indické s půlkulatou horní nikou. Vyřezávané motivy na dveřích jsou často islámské, např. citáty z Koránu.
Mezi symboly se ale objevují i květinové motivy (božská přítomnost), ryby (symbol plodnosti), řetězy či lana (bezpečí a ochrana proti zlu), kouř kadidla (symbol modliteb), lotosový květ (symbol životní síly a čistoty).