Narušení a postupné ubývání zubní skloviny trápí stále více pacientů zubních ordinací. Eroze neboli ztráta skloviny týká všech věkových kategorií. Velký podíl na tom má časté pití limonád a ovocných.
Výskyt eroze zubní skloviny je kvůli zvyšující se spotřebě nápojů a potravin s obsahem kyselin na vzestupu.
Eroze postihuje nejčastěji přední zuby a nutno říct, že toto poškození vídáme v ordinaci velmi často u teenagerů, kteří pijí velké množství nápojů kolového typu. Kyseliny a cukry jsou totiž pro zubní sklovinu nebezpečná kombinace.
Zubům škodí hlavně dlouhodobé omývání skloviny kyselými nápoji, na celkovém množství nápoje až tak nezáleží.
Erozi zubní skloviny může signalizovat zvýšená citlivost zubů i změna jejich zabarvení, praskliny a samozřejmě také chybějící části skloviny.Pokud zaznamenáte zvýšenou citlivost zubů, nebo si všimnete defektů skloviny, určitě na to upozorněte vašeho zubního lékaře i dentální hygienistku.
Zubní sklovina
Jde o nejtvrdší tkáň v lidském těle. Zvnějšku pokrývá zubní korunky, čímž ty části zubu, které jsou pod sklovinou uložené, chrání. Narušení, respektive změkčení skloviny, lze ještě zastavit a opravit. Pokud ale již dojde ke ztrátě skloviny, je to nevratné.
Pozor na citrusy a džusy
Sklovině škodí ze všeho nejvíc zubní plak. Na zubech se tvoří průběžně a tudíž je potřeba ho pravidelně odstraňovat správným a pečlivým čištěním zubů.
V těsném závěsu za plakem – pokud jde o škodlivé dopady na sklovinu – jsou chemické vlivy kyselých potravin a nápojů, včetně oblíbených kolových limonád, džusů a slazených pitíček. Obsažené kyseliny naleptávají povrch zubní skloviny a ta je potom mnohem náchylnější k poškození a úbytku.
Už dávno neplatí, že bychom si měli čistit zuby po každém jídle. Někdy to totiž může být na škodu.Po džusech či citrusovém ovoci se doporučuje zuby čistit nejdříve hodinu po požití.
Po konzumaci kyselého se totiž sklovina stává citlivější a náchylnější k mechanickému poškození.