Možná si říkáte, že v tomto ročním období není na zahradě nutné nic dělat, protože je vše zazimované, popřípadě přikryté sněhem. Opak je ovšem pravdou. I v zimních měsících je třeba pečovat o vše, co jste si během celého roku vysadili.
Ještě v prosinci můžete rýt záhony, hloubit jámy nebo připravovat základy pro skalku. Po prvních nočních mrazech můžete sklidit plody mišpule, oskeruše či trnky. Výjimku tvoří pouze plody jalovce, ty ke zrání potřebují celou zimu a plně vyzrají až příští rok.
1 Zimní hlávková kapusta i kadeřávek mohou ještě po dlouhou dobu zůstat na záhonech a dají se sklízet prakticky kdykoli. Při silných mrazech je dobré k hlávkám přihrnout zeminu a rostliny přikrýt netkanou textilií.
2 Stromky ochraňte proti okusu zvěří plastovými manžetami ovinutými kolem kmenů. Můžete zvolit i pletivo drátěné, musí být však dostatečně vysoké. Je dobré jej ještě zakopat asi 30 cm do země, aby jej králíci nemohli podhrabat. Stejně dobře jako ochrana kmenů stromů poslouží i dobře připevněná prkna.
3 Věnujte pozornost okrasným dřevinám. Túje, smrky, tisy, mahónie, hlohyně a další dekorativní dřeviny nenechte celé zapadat, těžkým a mokrým sněhem, který by je nepěkně poškodil a polámal.
4 Pokud ještě nemrzne, listnaté i jehličnaté dřeviny stále zalévejte. V případě, že máte na zahradě nově vysazené okrasné stromky, chraňte je před větrem. Také dvouletky a trvalky zavlažujte a chraňte netkanou textilií proti chladu.
5 Prosinec je ideální měsíc pro stříhání roubů. Ty by měly být přibližně 30 cm dlouhé, zdravé a z vnější strany koruny stromu. Přechovávejte je v chladnu a vlhku.
Můžete je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země.
6 Projděte celý ovocný sad a zbavte stromy zbytků listí a oschlých plodů, které je zbytečně přes zimu zatěžují a poskytují ideální útočiště různým druhům plísní i škůdcům.
7 Udělejte si pořádek ve svém zahradním vybavení. Ukliďte si zahradní domek, vyčistěte nářadí, nabruste nůžky a pilky.
8 Omezte chození po trávníku. V zimě je totiž velmi zranitelný a přecházením po něm se ničí jeho odnožovací uzly, které jsou uloženy těstě pod povrchem půdy.
9 Pokojovým rostlinám dopřejte klid. Na počátku zimy jsou ve stavu nejhlubšího spánku a stačí jim pouze minimální zálivka, jemné rosení a případně otírání velkých listů houbičkou.
Rozhodně je je nehnojte ani nepřesazujte, tím byste jim v tomto období jen ublížili.