S nástupem podzimního počasí přichází i sezóna nachlazení a chřipek. Ohrožení nejsou jen lidé, ale i domácí mazlíčci.
Pes se může nakazit leckde. Nejčastěji hrozí nákaza na místech setkání s jinými psy, jako je například cvičák nebo park. Chřipka napadá nejvíce starší pejsky s horší imunitou nebo naopak mladé pejsky, kteří si imunitu ještě nevybudovali.
Zvíře může onemocnět nejen z interakce s jinými psy, ale také například nastydnout z průvanu, ze studené vody, zmoknutí a podobně.
Jaké jsou typické příznaky?
„Psí chřipka, nebo-li parainfluenza, lidově také kotcový, nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky jako chřipka u lidí.
Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení,“ říká MVDr. Daniela Králová.
Průběh nemoci
Průběh chřipky u psů bývá většinou zvládnutelný. Komplikace v podobě vysilujících záchvatů kašle nebo například zánětu mandlí mohou nastat u štěňat a starších pejsků. Formy chřipky jsou tři – mírná, těžká a atypická.
Nejčastější je mírný průběh, kdy psa trápí suchý a dávivý kašel, který někdy vede až ke zvracení a následnému nechutenství. Tak jako člověk nakažený chřipkou, i pes může být unavený a ospalý.
Chřipku psů doprovází často vodnatý až hnisavý výtok z očí a nosu a v prvních dnech také zvýšená teplota. Při těžší formě choroba přechází v zápal plic. Tehdy už samozřejmě nastává větší nebezpečí.
Atypická chřipka psů byla zaznamenána až v roce 1980 a vážně postihuje zadní končetiny. Výsledkem je totiž ochrnutí.
Klid a teplo
Nemocného pejska nechte v klidu, zkraťte venčení a při vážnějších projevech neotálejte s návštěvou veterináře, který mu na základně vyšetření předepíše vhodné léky. V mírných případech můžete vyzkoušet heřmánek, který má zklidňující účinky.
Můžete ho pejskovi dát například do pelíšku. Pomáhá i jitrocelový sirup, echinacea nebo vitamin C.
Prevencí je očkování
Existuje protichřipková vakcinace, která se nejčastěji provádí u štěňat v období osmého týdne. Kromě očkování je důležitá především prevence v podobě budování dobré imunity.
„Tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je bohatá na kvalitní suroviny. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika.
Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy jako je třeba lněný olej pro psy,“ dodává veterinární lékařka.