Poslední záchvěvy babího léta a podzimního slunce nás často ošálí a my si vyjdeme ven jen tak na lehko, ve svetru či dokonce bez. A průšvih je tu. Poradíme vám co dělat, když už vás rozbolí v krku.
Obyčejná bolest v krku a dokáže nám pěkně znepříjemnit život. Tělo si sice se zánětem musí poradit samo, ale my mu můžeme dost podstatně pomoct.
1. Cucejte tablety
Bonbony a pastilky na cucání jsou výbornou pomocí při bolestech v krku. Podporují tvorbu slin a zvlhčujeme tak sliznice úst a krku. Bonbony obsahují výtažky z různých bylin, například z jitrocele či islandského lišejníku, podobně jako sirupy proti nachlazení.
Často i látky zmírňující bolest. Při chrapotu pomáhají panthenolové cucavé tablety.
2. Kloktejte a dezinfikujte
Kloktat můžeme jednoduše slabým roztokem soli, ale také třeba silným odvarem z heřmánku nebo šalvěje. Kloktadla i spreje obsahují dezinfekční látky, například hexetidin nebo chlorhexidin.
3. Hodně pijte
Díky přísunu tekutin zvlhčíte sliznice a tím snížíte jejich podráždění. Zároveň můžete zvýšit jejich odolnost proti virům a bakteriím, zvlášť když budete pít čaje, které obsahují například heřmánek, tymián, šalvěj nebo ibišek. Pomůže i osladit čaj medem.
4. Inhalujte
Většina z nás nejspíš nemá doma speciální inhalační přístroj, ale v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách je k dostání i jednoduchá plastová nádobka, do které se nalije horká voda, na kterou se nasadí plastový nástavec pro inhalaci. Inhalovat můžeme přírodní soli (třeba známou Vincentku), nebo éterické oleje.
Ideální je inhalace šalvějového čaje, anebo eukalyptového či borovicového éterického oleje. Ovšem pozor, lidé trpící astmatem či sníženou imunitou eukalyptus ani borovici inhalovat nesmějí.
5. Zabalte krk
Můžete krk zabalit do klasického Priessnitzova obkladu – utěrku namočíme do vlažné nebo teplé vody, vyždímáme, obalíme krk a překryjeme další utěrkou nebo ručníkem, tentokrát suchým. Anebo použijeme zábal z tvarohu či strouhaných brambor.
6. Omezte podráždění a vysoušení sliznice
Nekuřte a nechoďte nikam, kde se kouří.
Vyhýbejte se přesušenému vzduchu, vzduch v místnosti aspoň na noc zvlhčujte ručníkem přehozeným přes topení nebo sušák na prádlo, a nejlépe pomocí zvlhčovače vzduchu. Nejlepší jsou zvlhčovače, které vytvářejí studenou mlhu.
7. Při chrapotu nemluvte
Když kromě bolesti v krku ještě ochraptíme, lékaři varují, abychom se nepokoušeli „rozmluvit“. Naopak bychom měli hlasivky maximálně šetřit. Nezvyšovat hlas a také nešeptat, protože šeptání hlasivky nijak nešetří. Ideálně bychom několik dní neměli zbytečně mluvit.
Náš tip: K lékaři zajděte, když:
bolesti trvají déle než tři dny nebo se zhoršují se vám obtížně dýchá, nebo se dokonce dusíte, a když máte problémy s polykáním se bolest objevuje převážně na jedné straně krku máte silně oteklé krční uzliny jen obtížně dokážete otevřít ústa máte trvale vysokou teplotu nebo horečku (38 °C déle než tři dny), případně máte horečku nad 39 °C když se k bolestem v krku přidala vyrážka v obličeji nebo po těle anebo máte jasně červený jazyk velmi náhle silně ochraptíte.