Význam vápníku pro kostí je obecně známý. Jeho účinek však můžete ještě podpořit a zesílit.
Vápník by naše tělo mělo mít neustále k dispozici. Kromě zdraví kostí podporuje také srdeční činnost a krevní oběh, fungování nervů a svalů, je nezbytný pro správnou srážlivost krve, kontroluje rovnováhu kyselin, ovlivňuje spánek a přispívá ke zdravé kůži.
Pokud ho organismus nemá dostatečné množství k dispozici, začne si ho brát ze zubů a kostí. Zuby se začnou kazit a kosti začnou řídnout – a obávaná osteoporóza je tu. Ta ale přichází také s věkem, po menopauze. Na její rizika upozorňuje i Světový den osteoporózy 20. října.
Osteoporóza přichází bez varování
Po 65. roce věku se riziko výskytu zlomeniny zvyšuje až na 40 %, po 70. roce je ještě vyšší. Začínající osteoporóza se nijak neprojevuje a nebolí, proto se jí říká tichý zloděj kostí. Mnozí lidé tak ani nevědí, že už touto nemocí trpí.
Než se kosti natolik oslabí, až se zlomí, je dlouholetý proces. Často to zjistíte až při první zlomenině předloktí, zápěstí, obratle nebo krčku stehenní kosti. Léčba je většinou dlouhodobá, v některých případech i doživotní.
Už proto se vyplatí prevence, která spočívá v pravidelném dodávání vápníku do těla.
Silná trojka pro prevenci
Samotný vápník se ale někdy hůře vstřebává a ukládá. Pro jeho ideální využití v organismu je potřeba doplnit ho ještě dodáváním vitaminů K2 a D3. Bez K2 se totiž vápník může začít ukládat v cévních stěnách a měkkých tkáních a způsobit jejich kalcifikaci.
Nejenže se pak kosti neposílí, ale výrazně se zvýší riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. Zrovna tak je potřebný vitamin D, jehož nedostatek je problematický zejména u žen po menopauze, u kterých mj. klesá schopnost aktivního života a mají i svalové a kloubní slabosti.
Kde je najdete
Naše stravy obvykle neobsahuje potřebné množství vápníku a vitaminů K2 a D3. Pokud si chcete být jistí, že jich tělu dodáte dostatek, nepřehlížejte přírodní doplňky stravy, které vám pomohou s dodržením denní dávky, a to bez zbytečného příjmu kalorií.
Z potravin je získáte:
Vápník
Nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky. Denní množství vápníku obsahují například 3 sklenice mléka, 100 g ementálu, 3 malé jogurty, ale i 350 g mandlí nebo 3 plechovky sardinek.
Vitamin K2
Tento vitamin vytvářejí ve zdravém střevním prostředí bakterie. Při riziku osteoporózy ale toto množství nestačí a je potřeba ho doplňovat.
Z potravin je jeho nejbohatším zdrojem fermentovaný sójový sýr, tvrdé sýry, tučné ryby, vaječný žloutek, máslo, drůbeží a hovězí maso.
Vitamin D3
Déčko se tvoří působením slunečních paprsků na kůži. Jenže to může být nebezpečné kvůli vzniku melanomu a v zimě je slunečních paprsků pomálu. Navíc po menopauze schopnost tvorby tohoto vitaminu v těle prudce klesá.
Ve stravě se vyskytuje hlavně v tučných rybách a rybím oleji, ve žloutcích, játrech nebo másle.
Víte, že…
…ženský hormon estrogen působí i na kostní tkáň, a když jeho množství klesá, dochází k jejímu úbytku?
…nedostatek vitaminu D způsobuje také změny nálad a podrážděnost?