… protože jsou chlupatá, praví známá dětská písnička od Jiřího Suchého. Pravda ovšem je, že ne všechna zvířata jsou chlupatá, a přesto stojí za vidění, a také že každá česká zoo má své hvězdy a odchovance, na které je zvlášť hrdá. Půjdete se na ně s rodinou podívat
Ústí nad Labem
K Vojanově zoo v Ústí na břehu Labe vás ze Severního nádraží dovezou tři trolejbusové linky. Kromě obvyklých šelem se tu mohou pochlubit vzácným irbisem, sněžným levhartem.
Mají tu pozoruhodnou „sbírku“ méně obvyklých opic, hulmana, kosmana, kotula guerézu… Běžně tu potkáte na vycházce slonici Delhi. Potěší dvě restaurace, dětská hřiště. Za poplatek se můžete zúčastnit krmení zvířat. Zdejší sokolníci předvádějí letové ukázky s dravci a sovami.
Otevřeno: 9–16 h. Vstupné: dospělí 110 Kč, rodinné 290 Kč
Olomouc
Do zoo na Svatém Kopečku
u Olomouce jede autobus č. 11 od Hlavního nádraží. Chloubou je nový Africký pavilon Kalahari, s hrabáči, damany, medojedy a surikatami, kde nechybějí ani terária s hady. Venkovní výběh má umělý
baobab.
Další novou budovou je Centrum pro odchov lemurů. Voliéra Bábovka s chovem jeřábů, kondorů a zoborožců umožňuje vstup mezi ptactvo. Pavilon šelem se lvy, tygry a jaguáry se dělí o prostor s akváriem se žraloky. Dominantou je rozhledna s restaurací, je zde i hotel.
Otevírací doba: 9–16 h. Vstupné: dospělí 140 Kč, děti 100 Kč
Brno
Do brněnské zoo pod Mniší horou se od Hlavního nádraží dostanete tramvají č.
1. Kromě klasiky, jako jsou žirafy, lední medvědi, lvi či tygři (ti tu mají své Tygří skály), tu najdete expozice rozdělené do oblastí, třeba Beringie nás zavede na Kamčatku, najdete tu Africkou vesnici, pavilony Tropické království a Exotárium, zaměřené na ptactvo.
Pěkná je průchozí voliéra orlů bělohlavých. Specialitou jsou virtuální prohlídky, díky kterým navštívíte africkou savanu, deštný prales či se ponoříte do oceánu.
Otevřeno: 9–17 h. Vstupné: dospělí 140 Kč, rodinné 430 Kč
Jihlava
Sice menší, ale zato nápaditá jihlavská zoo se nachází v pěkném parku u centra nedaleko nádraží. Má pěknou expozici plazů a ještěrů, nechybí tu anakonda, aligátor čínský či bazilišek zelený. Víte, jak vypadá babirusa? Legračně, a můžete ji adoptovat!
Expozice je zbudována zeměpisně, najdete tu africkou vesničku, Himálaj, deltu řeky Paraná či Tropický pavilon. Samozřejmostí jsou restaurace s teplými jídly, dětská hřiště i odpočinkové koutky.
Krámek se suvenýry nabízí batikovaná trička, po kterých vaše dítě radostně skočí.
Otevírací doba: 9–16 h. Vstupné: dospělí 120 Kč, děti 70 Kč
Plzeň
Zoo v Plzni patří mezi ty „našlapané“, je spojena s unikátní botanickou zahradou. Najdete ji u Lochotínského parku na Severním předměstí, z centra sem jede tramvaj č. 4 a několik autobusových linek. Expozice zvířat obsáhnou celý svět, pěkný je chov šimpanzů, nosorožců, pum.
Tropický pavilon mají i jiné zoo, ale Tajemný svět africké noci, neuvěřitelný Svět v podzemí (s krápníky, kaloni, krysami, rybami a hmyzem) nebo pavilon hrošíků jsou super! V osadě z doby železné se poučíte o výrobě pravěkých nástrojů.
Otevírací doba: 9–17 h. Vstupné: dospělí 170 Kč, rodinné vstupné 550 Kč
Zlín
Zoo Zlín-Lešná je od města asi 5 km severovýchodně, ale v do- sahu trolejbusových linek 4 a 5. Rozkládá se v parku zámečku Lešná, jehož interiéry stojí za prohlídku.
Zahrada má expozice dle světadílů, zvláštností jsou botanické krásy, Japonská zahrada Mu-shin, Rostliny éry dinosaurů a kaktusové polopouštní Mexiko.
Skvělá je expozice africká, kde mají sloni své jezero s vodopádem, poblíž dusají vzácní nosorožci. Své zástupce tu má fauna Austrálie s ptáky kivi, emu, klokany, psy dingo. V areálu jsou dvě restaurace a kavárna.
Otevřeno: 8.30–16.30 h. Vstupné: dospělí 187 Kč, rodinné 588 Kč