Našemu tělu prospívají zevnitř i zvenčí. Jde o zázrak z divoké přírody plný zdraví.
Po šípcích se začneme poohlížet především tehdy, když na nás padne nachlazení. Přitom nám dokážou výrazně pomoci při imunitních problémech, upraví trávení, zabrání únavě a dokonce i vyhladí pleť.
1 Podporují imunitu
Šípky jsou jeden z nejlepších prostředků pro zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu, tedy imunity.
Jednak podporuje brzlík, který pomáhá optimálně pracovat imunitnímu systému, jednak dodává tělu látky, které preventivně působí proti infekcím způsobeným viry a bakteriemi. Mezi nimi je nejúčinnější vitamin C.
2 Bojují proti nachlazení
Čerstvé šípky mají obrovské množství vitaminu C. Kromě rakytníku neobsahuje žádný jiný plod tolik vitaminu C jako šípek. Pro porovnání, obsahují ho desetinásobně více než citrony, a dokonce dvacetinásobně nežli pomerančový džus.
To se hodí při nemocech z nachlazení, kašli, horečkách atd. Kdysi sloužily jako léčivo proti kurdějím.
3 Usnadňují zažívání
Příznivě působí na žaludek a usnadňují zažívání (proti žaludečním křečím se podává také čaj z okvětních lístků šípku). Šípky rovněž podporují činnost střev a doporučovány bývají i při zácpě, ačkoli nemají vyloženě projímavé účinky. Jsou též prospěšné v boji proti infekci žlučníku, zlepšují tvorbu žluči, pomáhají předcházet nadýmání a zadržování vody.
4 Zpevňují cévy
Díky ochranné látce rutinu šípky zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách.
5 Chrání srdce
Pravidelná konzumace šípků významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Antioxidanty (například lykopen), které šípky obsahují, snižují četnost výskytu onemocnění srdce. Jejich boj proti oxidačnímu stresu má dokonce protirakovinné účinky.
6 Léčí ledviny
Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Působí proti ledvinovému písku a ledvinovým i močovým kamenům. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu.
7 Detoxikují
Speciálně šípkový čaj podporuje vylučování nahromaděných toxinů, tuků a soli z těla. To se příznivě podepíše i na řešení pomalého metabolismu.
8 Pečují psychiku
Plody šípkové růže pečují o dobré nervy a zlepšují soustředění díky dostatku „nervového“ vitaminu B1. Lze vyzkoušet v období zkoušek či při náročných pracovních úkonech.
9 Likvidují parodontózu
Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky jedním z nejlepších přírodních léků proti paradontóze a onemocnění dásní.
10 Zmírňují revma
Působí protizánětlivě, takže jsou prospěšné při revmatizmu a tuhnutí kloubů. A mají blahodárný vliv na ústup chronických bolestí a kožních problémů.
11 Hojí jizvy
Mastný olej z plodů šípků léčí popáleniny, drobné ranky a příznivě ovlivňuje hojení jizev a také akné. Napomáhá i vyhlazování vrásek a vyživuje suchou pokožku. Posilující a čisticí účinek mají i květy růže šípkové – lze si z nich připravit lahodný nálev.
Stačí zalít hrst sušených okvětních lístků litrem horké vody a louhovat deset minut. Nálev lze použít i na omývání pleti či ran. Zásady pití jsou stejné jako u čaje z plodů.