Nejen dozrávající ovoce je láká, ale také rouby na stromech, vyseté osivo nebo poupátka. Kosi rádi ozobávají krokusy nebo třešně, které neminou bez povšimnutí ani holubi a špačci.
Hrách a ostatní čerstvé osivo se vyplatí zakrýt klestím. Tím je spolehlivě ochráníte před nenechavým ptactvem. Jestliže ozobávají ptáci na zahradě poupata, jsou žízniví. Zkuste jim nabídnout pítko, ve kterém budete pravidelně vyměňovat vodu.
Ochraňte své třešně!
V době, kdy se už pomalu začínáte těšit na vlastní dozrávající úrodu, mohou být ve sběru ptáci mnohem rychlejší než vy.
Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo rybízu za vás, můžete kolem ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD. Plastové sítě jsou velmi lehké a přitom dostatečně pevné na to, aby odolaly protržení, když na ně zaútočí opeřenci.
Nové rouby lákají
Na stromech svými výčnělky přímo neodolatelně lákají ptáčky čerstvé rouby. Pod vahou ptactva se ale rouby příliš ohýbají, a tím se ničí. Pečlivě provedená práce při roubování tak velmi brzy může vzít za své.
Aby se tomu předešlo, připevňují zahradníci nad rouby do oblouku ohnutý vrbový proutek.
Rebarbora jim nejede
Pokud se chystáte vysévat na zahradě kukuřici, může se vám stát, že budete na úrodu čekat marně, protože vám již při výsevu všechna zrna ptáci vyzobou. Proti tomu existuje snadná pomoc. Víte jaká?
Den před výsevem kukuřice namočíte její zrna ve vývaru z rebarborových listů. Chuť takto upravených kukuřičných zrn už není pro ptactvo lákavá.
Kromě vran, které sežerou téměř všechno, už nebudou mít o kukuřici zájem ani drátovci, hmyz, který je schopen nadělat nejen na kukuřici dosti značné škody.