Důvodem vzniku zánětu močového měchýře může být oslabená imunita, bakteriální infekce, nachlazení nebo například špatná funkčnost ledvin. Zánět se rozšiřuje poměrně rychle, bolest nastává téměř okamžitě.
Někdy proto nezbývá nic jiného než užívat antibiotika, která nám předepíše lékař. Ty ale často dokážou v těle nadělat pořádnou paseku, proto nejdřív zkuste rady našich babiček. I ty někdy účinně uspíší léčbu zánětu.
Co tedy musíte udělat pro to, aby zánět rychle zmizel nebo aby se vůbec neobjevil?
Chybí vám vláknina
Trpíte-li chronickým zánětem močového měchýře, možná je problém v tom, že konzumujete příliš mnoho cukrů, a naopak vám chybí vláknina. Proto do svého jídelníčku zařaďte sušené ovoce, mandle nebo například dýňová semínka.
Jedlá soda nebo brusinky
Dobré je také každý den vypít alespoň 100 ml vody s půl lžičkou jedlé sody. Ta funguje jako prevence i lék zároveň. Podobnou funkci mají i brusinky. Nejlepší a nejúčinnější jsou samozřejmě ty čerstvé, ale k zahození nejsou ani sušené.
Můžete si z nich udělat například čaj anebo si je ráno ke snídani přidat do misky s jogurtem a dalším sušeným ovocem. Nemá te-li po ruce brusinky, skvělou náhradou jsou také borůvky.
Jezte křen
Nejlepší je nastrouhat trochu čerstvého křenu a ihned ho zkonzumovat, ale ne každý jeho pálivost snese, proto také můžete lžičku křenu spařit 200 ml vroucí vody, nechat deset minut louhovat a pak odvar scedit.
Přidejte si do něj med nebo třtinový cukr a ještě teplý ho vypijte. Křen funguje jako rychlá pomoc a taktéž jako účinná prevence.
Stačí i obyčejný bílý jogurt
Budete-li každé ráno snídat bílý jogurt, zánět močového měchýře vás s největší pravděpodobností nepotká. Obsahuje totiž velké množství živých mléčných bakterií, které příznivě působí na náš organismus. Tak s chutí do toho.
Využijte lichořeřišnici
Čerstvou bylinu, květy, plody i lodyhy pořádně omyjte a pokrájejte na menší kusy. Na jeden díl byliny budete potřebovat dva díly jablečného octa. Do uzavíratelné nádoby vsypejte byliny a zalijte octem.
Musejí být zcela ponořené. Nádobu uzavřete a nechte tři týdny macerovat. Nakonec přeceďte. Užívejte obden jednu lžíci. Dobře poslouží i samotná lichořeřišnice.