Odpradávna stoupají lidé na kopce, aby se rozhlédli po kraji. Ale věžičky určené pro potěchu oka z líbezné krajiny, ty jsou záležitostí tak posledních dvou set let. Které jsou v Česku ty nejpozoruhodnější? A ke kterým vede nejpůvabnější cesta?
Chřibské Brdo
Rozhledna na kopci Brdo v pohoří Chřiby na Kroměřížsku je unikátní. Jedná se totiž o první klasickou kamennou rozhlednu, která byla u nás postavena po více jak 60 letech. Díky své výšce 24 metrů je Brdo zároveň nejvyšší kamennou rozhlednou na Moravě.
Architekt Svatopluk Sládeček si řekl, že válcovité tvary jsou nuda, a tak z pískovce místního lomu Žlutava postavil věž na, řekněme, žehličkovitém půdorysu.
Od Kroměříže se k Brdu nejlépe přiblížíte vláčkem do Zdounek (mají tu zámeček s oborou), ale jinak je dobré rozhlednu zařadit spíš do tůry skálami a dolinami zalesněných Chřibů.
Akátová věž
Sedmnáctimetrová rozhledna ze svislého trámoví zvaná Akátová věž stojí záměrně v mírném náklonu na vrchu Výhon od roku 2009. Podle návrhu architekta Pavla Jury ji nechalo postavit město Židlochovice uprostřed luk a vinic západně nad městem jako součást turistického okruhu, k němuž vás dovede zelená a modrá značka.
Musí se sem pěkně po svých, auta mají smůlu, ale stoupání je velmi mírné. Když vystoupáte po točitém schodišti, ocitnete se ve výšce 369,5 metru nad mořem.
Dobré je, že do Židlochovic jede vlak, nemluvě o místních pamětihodnostech, kde hraje prim zámek Židlochovice s krásným parkem a barokní kostel Povýšení sv. Kříže.
Biskupská kupa
Zděnou rozhlednu na hoře Biskupská kupa (890 m. n.m.) v Jeseníkách sice v roce 1898 postavili takřka na hranicích čeští Němci, ale zato fortelně a krásně. Její téměř metrové zdi jsou vyhnány do výše 19,3 metru.
Kdysi tu byla meteorologická stanice, při dobrém výhledu uvidíte na východě i Tatry! Vybírá se tu vstupné, otevřeno je od 9 do 18 hodin. Z půvabného městečka Zlaté Hory sem vede zelená a modrá značka, další sem vedou z Polska.
Funguje tu poštovna, takže můžete poslat pohlednici s unikátním razítkem. Dole v městečku lze doporučit kostel Nanebevzetí Panny Marie a jeho jímavý hřbitov.
Bolt Tower
Výraz bizarní pro rozhlednu v Ostravě – Dolních Vítkovicích, zvaný též Šroubová věž, tak úplně nesedí. Je mimořádná. Nástavba o výšce 25 m, kterou architekt Josef Pleskot narouboval na bývalou vysokou pec, zvyšuje stavbu na konečných 77,7 metru.
Černé město tím dostalo v roce 2015 skutečnou dominantu. Skleněný centrální tubus obkružují čtvercové prstence Jantarového schodiště slávy, které má už dva stupínky s celebritami, zpěvačkou Marií Rottrovou a fotografem Jindřichem Štreitem.
A uvnitř se, považte, skrývá kavárna a klub. V noci rozhledna září různobarevnými neony, symbolizujícími oheň již vyhaslé vysoké pece.
Hýlačka u Větrov
Ocelové konstrukce zastupuje Rozhledna Svobody zvaná Hýlačka podle vrchu vysokého 525 metrů, na kterém u jihočeské vsi Větrovy stojí. K hoře přidává výšku 36,5 metru, přičemž vyhlídková plošina se nachází 25 metrů nad zemí a vyšlapete na ni po 136 schodech.
Její tvar má připomínat husitskou hlásku. Navrhli ji architekti David Grygar, Martin Kocich a Pavla Kosová. Pěkný výhled je odtud do krajiny i na blízký Tábor, přičemž na kopec vás přivede modrá značka od zastávky Horky.
Milovníci zvířeny mají štěstí, že 300 metrů od rozhledny je vstup do táborské zoo.
Žižkovská věž
Televizní věž na pražském Žižkově z 80. let minulého století architektů Václava Aulického a Jiřího Kozáka, složená ze tří tubusů, se dnes už se zařadila se svými 216 metry mezi pamětihodnosti.
Vyhlídková kabina se nachází ve výšce 93 metrů, ve výšce 66 metrů zase restaurace a od roku 2012 je tu i luxusní hotelové apartmá, vše dostupné rychlovýtahy. Tubusy věže mají duté stěny vylité betonem.
Výhled na město je fantastický, názory na krásu nebo ošklivost věže se dosud různí. Nejblíže je k „rozhledně“, jejíž stěny jsou zvenku ozdobeny černými miminky od výtvarníka Davida Černého, od stanice metra Jiřího z Poděbrad.