Také se už nemůžete dočkat, až shodíte zimní kabáty a svetry, a místo kozaček nazujete jarní botičky? Poradíme vám, jak se správně postarat o vaše paty a chodidla.
Také je kůže na vašich chodidlech suchá a i paty přes zimu zhrubly? Vaše nohy potřebují pedikúru „jako sůl“, jenže vy nemáte času ani peněz nazbyt? Nezbývá, než že si chodidla ošetřit sama.
A my vám ukážeme, jak na to. Asi každá z nás má občas oteklé a „bolavé“ šlapky. Existuje však několik spolehlivých cviků, které pomohou vaše chodidla příjemně zrelaxovat.
Položte na zem stránku novin a posaďte se na židli. Uchopte papír prsty jedné nohy a bez pomoci rukou se ho pokuste zmačkat a roztrhat.
Sedněte si na židli tak, aby kolena svírala pravý úhel. Nárt lehce zatížíte, například složeným ručníkem. Nárt zdvihněte směrem ke kolenu, pata zůstává na zemi. Opakujte 5krát, s krátkou pauzou čtyřikrát po sobě.
Přední částí chodidel se postavte na schůdek (například práh), paty nechte na zemi. Pomalu zvedněte paty a vraťte je zpět. Opakujte 8krát ve 4 sériích.
Proč paty praskají?
Spodní části lidských nohou nejsou obdařeny velkým počtem mazových žláz a pak se jejich kůže rychle vysušuje a je drsnější než zbytek těla. Proto je nutné chodidla pravidelně ošetřovat krémem, a minimálně jednou za měsíc provést pedikúru.
I když to nejlépe zvládne profesionální pedikérka, můžete si nohy doma ošetřit i vy sami.
Pokud provádíte tzv. mokrou pedikúru, musíte nohy namočit minimálně na deset minut do vlažné či teplé lázně s lžící koupelové soli (zastoupí ji i kuchyňská), šťávou z jednoho citronu, nebo lžící octa.
Můžete také do nálevu přisypat hrst sušených bylin, měsíčku či heřmánku. Obě působí regeneračně, rychle hojí odřeniny, otlaky a puchýře.
Po osušení ručníkem šetrně odstraníte zrohovatělou kůži pemzou, brusnou pastou, kosmetickými špachtlemi a pilníky, výjimečně můžeme použít speciální nástroj se vsazenou žiletkou. Všechny pomůcky běžně koupíte v drogerii, některé i v lékárnách.
Ošetřená chodidla pak ještě vyhladíme peelingovým krémem. Na závěr nohy opláchnete vlažnou vodou.
A následuje úprava nehtů. Nehty na nohou střihejte kleštičkami zásadně dorovna, s přibližně milimetrovým okrajem. Nerovnosti zapilujte hrubším pilníkem. Kůžičku na prstech nohou už nestříhejte, změkčenou ji zatlačte zpět k nehtovému lůžku.
Promažte nohy hydratujícím krémem s deodoračním účinkem. Pokud si však budete nehty na nohou lakovat, promazávací krém zvolte až na úplný závěr pedikúry.
Všechny použité nástroje je nutné dezinfikovat. Vhodný přípravek vám doporučí třeba lékárník. Je však praktičtější a hygieničtější mít své vlastní „nádobíčko“, které nikdo jiný nepoužívá.