Kombucha, tedy nápoj z ní připravený, patří v Čechách mezi oblíbené přípravky přírodní medicíny. Pověsti o jeho zázračných účincích k nám přišly z Číny, kde se k léčbě využívá již téměř 2 000 let.
Ačkoli se podle nejnovějších studií ukázalo, že kombucha vlastně není houba v pravém slova smyslu, ale že se jedná o kolonie kvasinek a bakterií žijících ve vzájemné symbióze, označení čajová houba už jí nejspíš zůstane.
Od tmavě červené do medové
Léčivý nápoj z kombuchy se připravuje v čaji, v kterém se nechá několik dní působit kombuchová kultura. Pozor, jeho barva není vždy stejná. Odstíny hotového nápoje se pohybují od tmavě červené do medové. To podle toho, jaký druh čaje zvolíte k přípravě.
Chuť nápoje záleží na délce fermentace a také na postupu přípravy, která se obvykle pohybuje mezi 7 až 10 dny.
Odvádí škodlivé látky z těla
V přírodní léčbě je kombucha oblíbená pro velký obsah zdraví prospěšných látek. Jednou z těch nejdůležitějších je kyselina glukorunová. Tato látka podporuje obranyschopnost organismu, snižování hladiny cholesterolu i látkovou výměnu.
Také na sebe váže škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle a ledvinách a odvádí je s močí z těla. Podporuje tvorbu červených krvinek Z vitamínů jsou v kombuche obsaženy vitamíny skupiny B, kyselina listová a vitamín C.
Díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek. Dále je uváděno, že hraje pozitivní roli při kožních onemocněních, cukrovce, zánětech, nemocech kloubů, migréně, žaludečních potížích a dalších nemocech.
Prospívá při dietě
Pokud se rozhodnete hubnout, vezměte si na pomoc kombuchu.
Je totiž zdrojem důležitých látek jako jsou minerály, vitamíny, enzymy nebo aminokyseliny.
Díky obsahu kyseliny mléčné také podněcuje trávení. Obvykle se doporučuje vypít 1 až 3 skleničky hotového nápoje denně, ovšem postupně, ne najednou..