Venku mráz, doma teplo, které nechceme zbytečně pouštět, a tak větráme minimálně. Doma nám tak vzniká hotový ráj pro plísně všeho druhu.
Teplo je důležité a v zimě samozřejmě příjemné, ale větrat se prostě musí.Pokud jste zimomřiví a delší větrání by z vás udělalo rampouch nebo vyhnalo účet za topení příliš vysoko, otevřete okno na kratší dobu, ale alespoň třikrát denně.
To je nejlepší prevence.
Továrna na plísně
Nábytek přiražený ke zdi, že by ani papír neprošel, je pro plísně ideální.Sedačky, skříně, knihovny proto stavte přibližně pět centimetrů od zdí. Až budete příště malovat, zvolte antibakteriální nátěr. To také pomůže.
Důkladně uklízejte, v nepořádku si plísně hoví. Hotovou továrnou na plísně by se dala nazvat koupelna, kde je často vlhko a přitom teplo.Měli byste v ní mít proto dobré odvětrávání. Pokud v zimě řádně topíte, děláte dobře, předcházíte tak vlhnutí bytu.
Jenže často se stává, že se soused přiživuje na vašem teple a ve svém bytě stáhne topení na minimum.Také místnosti rohové jsou ve větším ohrožení, že se v nich plíseň zabydlí. Vyžadují v tomto směru vaši větší pozornost.
Nedejte jim prostor
Když už se vám v bytě plísně objeví, je třeba jednat rychle.Nasaďte si roušky a hygienické rukavice a plísně nejprve namočte dezinfekčním prostředkem (savo nebo babiččin ocet) a teprve poté odstraňte. Nedrhněte je na sucho!
Akorát byste je rozptýlili do prostoru.Nejvíce jim vyhovují teploty kolem 25 stupňů, dokážou se ale množit i při teplotách nižších než 10 stupňů. Povrch jimi zasažený zmodrá, zezelená, vypadají i jako černé tečky.
Plísně se většinou jako první tvoří v místech, kde se neprovádí klasický každotýdenní úklid.Špína je živnou půdou pro plísně. Nepodceňujte nebezpečí.
Člověk, který se pohybuje mezi plísněmi, trpí záněty sliznic, alergiemi, astmatem a některé druhy plísní mohou vést dokonce k propuknutí rakoviny.
.